O mieście

Miasto Pruszcz Gdański wchodzi w skład Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego i jest położone zaledwie 10 km od centrum Gdańska, na styku Żuław Gdańskich i Pojezierza Kaszubskiego. Miasto stanowi gospodarczą i kulturalną stolicę powiatu gdańskiego. Zajmuje obszar 16,5 km2 i liczy blisko 30 tysięcy mieszkańców.

Pruszcz Gdański to ważny węzeł komunikacji samochodowej i kolejowej. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa i Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem miasta jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1, łączącej północ kraju z południem. To właśnie tutaj przy węźle autostrady A1 znajduje się Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Na jej terenie swoje siedziby ulokowało wiele znanych firm, m.in. Investa, Crown Cork, Poczta Polska czy LPP S.A.

W centrum miasta stworzona została nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa, za którą miasto w 2009 r. otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.

Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Jest to miejsce pełne życia, łączące historię z teraźniejszością, w którym odwiedzający czują ducha dawnych czasów. W skład Faktorii wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, będąca połączeniem najnowszych rozwiązań multimedialnych z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, Chata Bursztyniarza – rekonstrukcja miejsca pracy wraz z wyrobami tego rzemieślnika, Chata Kowala – precyzyjnie odtworzone domostwo i kuźnia.

Teren Faktorii jest wykorzystywany do organizacji imprez plenerowych, koncertów muzycznych i innych przedsięwzięć artystycznych. W bezpośrednim sąsiedztwie Faktorii powstał Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy z amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci, boiskiem wielofunkcyjnym i skate parkiem. W ramach Faktorii Kultury odbywa się tutaj wiele imprez o charakterze kulturalnym, m.in. spektakle Sceny Letniej Teatru Wybrzeże, koncerty muzyczne, kabaretony i przedstawienia dla dzieci. W pobliżu parku krzyżują się szlaki turystyczne, takie jak: Szlak Elektrowni Wodnych Raduni, Szlak Mennonitów oraz Szlak Bursztynowy, łączący Faktorię z Gdańskiem.

W centrum miasta kryje się najcenniejszy zabytek - gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. W świątyni zachowało się rzeźbione w drewnie i polichromowane wyposażenie, m.in. renesansowa ambona, galeria i barokowy prospekt organowy. Do 1945 r. znajdował się tu także antwerpski ołtarz z XVI w., który obecnie jest cennym eksponatem Muzeum Narodowego w Warszawie.