Położenie

Miasto Pruszcz Gdański jest położone zaledwie 10 km od centrum Gdańska i należy do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Miasto stanowi gospodarczą i kulturalną stolicę powiatu gdańskiego. Zajmuje obszar 16,5 km2 i liczy ponad 32 tysiące mieszkańców.

W przeszłości Pruszcz Gdański znajdował się nad jeziorem lagunowym zapewniającym bezpośrednie połączenie z morzem. Tym samym obszar ten stanowił jeden z końcowych punktów na szlaku łączącym bursztynonośne wybrzeża Bałtyku z terenami Cesarstwa Rzymskiego. Okolice Pruszcza wówczas były istotnym centrum handlu zarówno prowincjonalnego, jak i dalekosiężnego.

Pruszcz Gdański wyróżnia się ciekawym i niejednolitym krajobrazem, co wynika z faktu, że jest położony na granicy dwóch krain geograficznych: Pojezierza Kaszubskiego i Żuław Wiślanych. Przez miasto przepływa rzeka Radunia oraz Kanał Raduni, który tu rozpoczyna swój bieg.

Pruszcz Gdański to ważny węzeł komunikacji samochodowej i kolejowej. Leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych Gdańsk - Warszawa i Gdańsk - Łódź. Dodatkowym atutem miasta jest bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1, łączącej północ kraju z południem.
 
Mapa Polski ze wskazaniem lokalizacji województwa pomorskiego oraz miasta pruszcz Gdański.