Image

Festyn Klimatyczny za nami - bawiliśmy się świetnie!

W sobotę 11 września 2021 r., pod Patronatem Burmistrza Pruszcza Gdańskiego, odbył się Festyn Klimatyczny – wydarzenie edukacyjne, które skupiło tego dnia w parku miejskim mnóstwo dzieci i dorosłych.

Tematem przewodnim festynu było zapobieganie, łagodzenie oraz adaptacja do zmian klimatu, a wszystko to działo się w klimacie dzikiej dżungli. W ramach Festynu oprócz zabaw i gier dedykowanych najmłodszym uczestnikom, można było porozmawiać z doradcami energetycznymi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, specjalistami z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Pruszcz Gdański. Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii oprócz doradztwa z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii czy ekologicznych rozwiązań, prowadzili zajęcia edukacyjne oraz konkursy ekologiczne dla dzieci przy wykorzystaniu m.in. kamery termowizyjnej. Ponadto przedstawiciele Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej opowiadali o zintegrowanym systemie biletu metropolitalnego oraz prowadzili warsztaty edukacyjne propagujące wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji zbiorowej oraz poruszali tematykę elektromobilności. Do Pruszcza Gdańskiego zagościli również animatorzy z gdyńskiego EXPERYMENTU, których pokazy i warsztaty uczyły oraz bawiły wszystkich uczestników imprezy.

Wydarzenie tego dnia zapoczątkowało również Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach tego wydarzenia miasto Pruszcz Gdański włączyło się do udziału w europejskiej inicjatywie tj. ETZT, który co prawda rozpoczyna się 16 września, ale my włączyliśmy się w tę inicjatywę już podczas Festynu Klimatycznego. Poprzez Festyn promowaliśmy tegoroczne tematy przewodnie kampanii. Są to cztery główne tematy: zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo i reagowanie na pandemię COVID-19. Tegoroczny temat przewodni jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie.

Pruszcz Gdański odwiedziła również Rodzina Mrówek z Krakowa, podczas spektaklu ekologicznego dla dzieci, aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji Kultury poruszali bardzo ważne problemy związane z występowaniem niskiej emisji i smogu oraz z zagrożeniami jakie niosą ze sobą te zjawiska.

Współorganizatorzy imprezy spółka zajmująca się odbiorem odpadów komunalnych PURUM, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WiK” w Pruszczu Gdańskim, Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze PEC Sp. z o.o., poprzez zabawę i praktyczne zadania przybliżyli uczestnikom wydarzenia charakter swojej pracy. Natomiast pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim zadbali o oprawę techniczną i muzyczną wydarzenia. Całość sfilmowała Pólnocna.TV, co można zobaczyć tutaj.

Festyn Klimatyczny poruszał bardzo ważne tematy obecnych czasów, związane z problemem postępujących zmian klimatu.  Zastanawialiśmy się jakie podejmować kroki by temu zapobiegać. Opracowaliśmy szereg działań jakie podejmiemy w celu zmniejszenia oraz łagodzenia zmian klimatu, tak aby zmiany te nie pogłębiały się znacząco. Uczestnicy stworzyli swego rodzaju strategię zmian społecznych i ekologicznych w celu przystosowania się do pozytywnych i negatywnych skutków zmian klimatu. Poprzez konstruktywne rozmowy z mieszkańcami, wsparcie merytoryczne urzędników i zaproszonych gości, debaty z młodzieżą, gry i zabawy z dziećmi, kształtowaliśmy również miejską politykę klimatyczną. Każdy uczestnik wydarzenia ma teraz swój wkład w zaproponowane, spisane i podpisane przez władze miasta cele i zadania do realizacji w ramach ograniczenia emisji CO2.

Wydarzenie dofinasowane zostało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Podczas całego wydarzenia chętni uczestnicy mogli skorzystać z Plenerowego Punktu Szczepień przeciw COVID – 19, mogli wziąć udział w warsztatach Pierwsza Pomoc z wykorzystaniem fantomu i defibrylatora oraz spisać się w Mobilnym Punkcie Spisowym.