• Home
  • Lista aktualności
  • Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim odkryto ślady dawnych mieszkańców sprzed 2 tys. lat
Image

Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim odkryto ślady dawnych mieszkańców sprzed 2 tys. lat

Trwają prace archeologiczne na terenie dawnej Cukrowni w Pruszczu Gdańskim. Inwestor, NDI Development, badania zlecił specjalistom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Naukowcy odkryli obiekty archeologiczne z okresu wpływów rzymskich i tym samym potwierdzili bytność ludzi na tym terenie już 2 tysiące lat temu!
 
- Nabywając teren dawnej Cukrowni, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ona wpisana do rejestru zabytków. Oczywistym dla nas było, że w sposób szczególny będziemy traktować istniejące, historyczne zabudowania. Wiedzieliśmy również, że realizację naszej inwestycji będą musiały poprzedzić prace archeologiczne. Jako firma odpowiedzialna społecznie, badania zleciliśmy najlepszym z najlepszych, czyli specjalistom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Nie żałujemy, bo dziś możemy być dumni, że obiekty archeologiczne o takiej wartości historycznej są w rękach profesjonalistów – mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development.

Zanim na teren Cukrowni weszli archeolodzy, inwestor oczyścił działkę i zagwarantował sprzęt niezbędny do robót ziemnych. Badania rozpoczęły się około 1,5 roku temu. W pierwszym etapie wykonano tzw. badania sondażowe, dzięki którym rozpoznano teren przyszłej inwestycji i wytypowano miejsca pod przyszłe wykopaliska.

- W trakcie prac sondażowych w sezonie 2022 odkryto łącznie 64 obiekty archeologiczne, w tym 16 inhumacyjnych, 46 ciałopalnych, bruk kamienny oraz palenisko. Wydobyte zabytki potwierdziły chronologię stanowiska na I wiek p.n.e. - III wieku n.e, czyli młodszy okres przedrzymski wiązany z ludnością tzw. kultury oksywskiej oraz okres wpływów rzymskich, kiedy na Pomorzu dominowała ludność tzw. kultury wielbarskiej, tradycyjnie wiązana z przybyłymi z północy Gotami. W połowie kwietnia 2024 rozpoczęto regularne badania archeologiczne. Do dziś zadokumentowano już łącznie 50 obiektów - tłumaczy Ewa Adamska-Grzymała, kierownik zespołu badawczego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 Efekty wykopalisk będą znane najprawdopodobniej jeszcze jesienią. Do tego czasu wstęp na teren objęty badaniami będzie niemożliwy.

Dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, i nie tylko, otwarta pozostaje Cukroteka, czyli przestrzeń kreatywna z koncertami, warsztatami, wystawami. Działka, na której znajduje się Cukrownia, ma powierzchnię około 19 hektarów. Docelowo ma powstać tu nowe centrum Pruszcza Gdańskiego. Inwestor zapowiada, że zabytkowe obiekty przejdą rewitalizację i zyskają nowe, potrzebne mieszkańcom funkcje. Powstanie też osiedle mieszkaniowe. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już niebawem od strony ul. Chopina – tak, aby nie kolidowały z badaniami archeologicznymi. Inwestycja będzie powstawać etapami.

fot. związane z pracami archeologicznymi - NDI Development
fot. znalezionych przedmiotów - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku