#SolidarnizUkrainą | #НасолідарністьзУкраїною

Pruszczanie solidarni z Ukrainą - aktualizujemy informacje na bieżąco

Trwa wojna na Ukrainie. Jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim, będąc gotowymi, w miarę możliwości nieść wszelką konieczną pomoc. Zbiórki, gesty wsparcia, wydarzenia, które związane są z wojną na Ukrainie, wszystko to znajdziecie w jednym miejscu.

[Aktualizujemy informacje na bieżąco]

Aktualności #SolidarnizUkrainą | Новини #НасолідарністьзУкраїною

W Gdyni rozpoczął działalność (UNHCR) punkt świadczący pomoc finansową dla uchodźców z Ukrainy prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Placówka mieści się w budynku dawnej szkoły ”jedynki” przy ul.10 lutego 26, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:30.

Uchodźcy mogą uzyskać pomoc finansową z budżetu ONZ, która przyznawana jest na okres 3 miesięcy w kwocie 700 zł na osobę plus 600 zł na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi cztery), a także wsparcie psychologiczne i prawne. Aby umówić się na spotkanie i zapisać się do programu należy wcześniej wypełnić formularz dostępny TUTAJ

Wsparcie finansowe przekazywane jest w formie czeku BLIK, osoby ubiegające się o tę pomoc powinny posiadać własny telefon. Przyznane świadczenia można podjąć w większości bankomatów.
W założeniu z pomocy UHCR w Gdyni korzystać mogą osoby w kryzysie uchodźczym nie tylko z Gdyni, ale także z całej Metropolii. 
 

Пункт надання фінансової допомоги біженцям з України, яким керує Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, розпочав свою діяльність у Гдині (УВКБ ООН).

Об'єкт розташований у будівлі колишньої школи «Джединка» за адресою вулиця 26 10 лютого, яка працює з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 16:30.

Біженці можуть отримати фінансову допомогу з бюджету ООН, яка надається терміном на 3 місяці в розмірі 700 злотих на людину плюс 600 злотих для іншої особи в сім'ї (межа людей - чотири), а також психологічну і юридичну підтримку. Щоб записатися на прийом і записатися на програму, необхідно заповнити форму, доступну ТУТ

Фінансова підтримка надається у вигляді чека BLIK, люди, які звертаються за цією допомогою, повинні мати власний телефон. Надані пільги можна скористатися в більшості банкоматів.
В принципі, допомогою УВКПЛ в Гдині можуть скористатися люди, які опинилися в кризі біженців, не тільки з Гдині, а й з усієї митрополії.
 

Перекладач Google

Z radością informujemy, że Fundacja LPP przekazała odzież do Miejskiego Głównego Punktu Zbiórki przy CKiS (ul. Chopina 34). Odzież będzie wydawana sukcesywnie przez najbliższe tygodnie potrzebującym obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w Pruszczu Gdańskim przed konfliktem zbrojnym. Punkt otwarty jest w poniedziałki i piątki w godz. 09:00-12:00 oraz 16:00-19:00.
Ми раді повідомити, щоФонд LPP передав одяг до міського головного пункту збору (вулиця Chopina 34). Одяг буде послідовно розподілено протягом наступних кількох тижнів нужденним громадянам України, які знайшли притулок у Прущі Гданському від збройного конфлікту. Ункт працює по понеділках і п'ятницях з 9-12:00 та 16:00-19:00.

 


W imieniu Starosty Powiatu Gdańskiego informujemy o Punkcie Wsparcia dla obywateli Ukrainy.
Punkt Wsparcia oferuje pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy, założeniu konta bankowego, profilu zaufanego, tłumaczeń oraz spraw związanych z wynajęciem mieszkań na terenie Powiatu Gdańskiego.

Punkt Wsparcia mieści się przy ul. Wojska Polskiego 30 w Pruszczu Gdańskim,
czynny: poniedziałek - piątek w godzinach 9:00 do 17:00.
telefon: +48 660 758 716

Dodatkowo obywatele Ukrainy mogą uzyskać pomoc psychologiczną,
poniedziałek: 10:00 do 15:00
wtorek, środa, czwartek: 10:00 do 16:00
piątek: 9:00 do 17:00
telefon: +48 660 758 716 lub +48 502 74 919

            


Від імені старости Гданського повіту повідомляємо про Пункт підтримки громадян України.
Пункт підтримки пропонує біженцям допомогу у пошуку роботи, відкритті банківського рахунку, довіреному профілі, перекладах та питаннях, пов’язаних з орендою квартир у Гданському повіті.

Пункт підтримки знаходиться за адресою вул. Wojska Polskiego 30 в Прущі Гданський,
відкритий: понеділок - п'ятниця з 9:00 до 17:00.
телефон: +48 660 758 716


Крім того, громадяни України можуть отримати психологічна допомога,
Понеділок: з 10:00 до 15:00.
вівторок, середа, четвер: з 10.00 до 16.00
П'ятниця: з 9:00 до 17:00.
телефон: +48 660 758 716 або +48 502 74 919

 

 

 


Od środy, 1 czerwca 2022 r. zmienia swoją siedzibę Miejski Punktu Konsultacyjny dla osób, które przekroczyły granicę polską po 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Miejski Punktu Konsultacyjny zlokalizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Matejki 1, 83-000 Pruszcz Gdański (wejście od strony basenu), czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00.

Do końca maja 2022 r. Miejski Punktu Konsultacyjny mieści się przy ul. Krótkiej 6, 83-000 Pruszcz Gdański, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00.
 

З середи, 1 червня 2022 року, змінює місце розташування Муніципальний консультаційний пункт для осіб, які перетнули польський кордон після 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні.

Міський консультаційний пункт буде за адресою ДНЗ No3, вул. Матейки 1, 83-000 Pruszcz Gdański (вхід з боку басейну), відкритий з понеділка по п’ятницю з 11:00 до 14:00.

До кінця травня 2022 року Міський консультаційний пункт знаходиться за адресою вул. Коротка 6, 83-000 Pruszcz Gdański, працює з понеділка по п’ятницю з 11:00 до 14:00.Перекладач Google

Stowarzyszenie Lions Club Gdańsk Amber ponownie udzieliło wsparcia i przekazało produkty żywnościowe do Miejskiego Głównego Punktu Zbiórki przy CKiS, który pomaga obywatelom Ukrainy chroniącym się w naszym mieście przed konfliktem zbrojnym.

W ramach działań zrealizowano również projekty w szkołach - potrzebujący wsparcia uczniowie otrzymali dofinansowanie do obiadów oraz wyprawkę dla ucznia (plecaki i pomoce dydaktyczne). Dziś, tj. 11 maja 2022 r., odbyło się spotkanie z zespołem Lions Club, na ręce pani prezydent stowarzyszenia, Katarzyny Gebert, zostały przekazane podziękowania od Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla i dyrektorów szkół za dotychczasową pomoc.
Już jutro (16.03.2022 r.) ruszy procedura wydawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym. Sprawdź gdzie się zgłosić, aby otrzymać numer PESEL, jeśli mieszkasz w mieście Pruszcz Gdański i po co będzie Ci potrzebny ten numer.

Wnioski składać można w:
Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Pruszcz Gdański
ul. Krótka 6, Pruszcz Gdański
poniedziałek 9:00 - 17:00
wtorek-piątek 7:30 - 15:30

Specjalnie z powodu uruchomienia tej procedury wydłużyliśmy prace tego referatu, niemniej jednak w pierwszych dniach rejestracji możliwe jest znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy, dlatego też, jeśli to tylko możliwe, prosimy o odłożenie wizyty na kolejne dni. Jednocześnie informujemy, że w pierwszej kolejności obsługiwać będziemy osoby, które mają tymczasową kartę mieszkańca.

Obywatel Ukrainy uzyska numer PESEL, jeśli:
 • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy, lub
 • jest obywatelem/obywatelką Ukrainy i ma Kartę Polaka, lub
 • jest członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
 • jest małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie ma obywatelstwa ukraińskiego
 • oraz przybył/ła do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym kraju.
Co jest potrzebne?
 • wypełniony literami alfabetu łacińskiego wniosek o nadanie numeru PESEL - wnioski znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej lub pobrać w pukncie konsultacyjnym (ul. Krótka 6, 83-000 Pruszcz Gdański)
 • jedno zdjęcie biometryczne o wymiarach 35 x 45mm. (podobnie jak do paszportu),
 • dokument, na podstawie, którego wnioskujący przekroczył granicę (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, Kartę Polaka, akt urodzenia w przypadku dzieci). W razie konieczności prosimy o udanie się 
Uwaga! Podczas składania wniosku od osoby, której dotyczy wniosek, pobierane będą również odciski palców. Nie dotyczy to dzieci do lat 12. 

PESEL będzie nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Przy czym osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.

Składając wniosek warto podać swój adres mailowy i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Profil ułatwia załatwianie różnych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne).

Procedura nadania numeru PESEL jest bezpłatna. 

Jeśl obywatel Ukrainy, przybył/ła do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym kraju otrzymał PESEL przed 16 marca 2022 r. musi ponownie zgłosić się do Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Pruszcz Gdański dostarczyć fotografie oraz  zostawić odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.

Wraz z nadaniem numeru PESEL można będzie także utworzyć i aktywować profil zaufany, który pozwoli na korzystanie z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл).

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwoli potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie, jak dowód osobisty lub paszport. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane - m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. Będzie on przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę. Sam numer PESEL natomiast jest niezbędny do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej czy 500+.

Skąd pobrać aplikację mObywatel? mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej na ten temat diia.pl przeczytasz tu: https://www.gov.pl/web/mobywatel/ua
 

Завтра (16 березня 2022 року) розпочинається процедура видачі номерів PESEL громадянам України, які покинули країну через збройний конфлікт. Дізнайтеся, куди звернутися, щоб отримати номер PESEL, якщо ви живете в місті Прущ Гданський і навіщо вам цей номер.

Заявки можна подавати за адресою:
Відділ у справах громадян Ратуші Пруща Гданського
вул. Коротка 6, Прущ Гданський
Понеділок 9:00 - 17:00
Вівторок-п'ятниця 7:30 - 15:30

Тим паче, що через запуск цієї процедури ми продовжили роботу цього паперу, але в перші дні реєстрації є можливість значно продовжити час очікування вирішення питання, тому, по можливості, перенесіть візит на наступний днів. Водночас повідомляємо, що в першу чергу обслуговуватимемо людей, які мають карту тимчасового проживання.

Громадянин України отримає номер PESEL, якщо:
 • є громадянином України, або
 • є громадянином України та має Карту поляка, або
 • є членом найближчої родини громадянина України, який має Карту поляка, або
 • є дружиною громадянина України, але не має громадянства України
 • і прибув до Польщі з 24 лютого 2022 року безпосередньо з території України у зв’язку з бойовими діями в цій країні.
Що потрібно
 • заявка на номер PESEL, заповнена літерами латинського алфавіту - заявки можна знайти у Бюлетені публічної інформації або завантажити в розділі консультацій (ul. Szybka 6, 83-000 Pruszcz Gdański)
 • одну біометричну фотографію розміром 35 х 45 мм. (схожий на паспорт),
 • документ, на підставі якого заявник перетинав кордон (біометричний паспорт, внутрішній паспорт України, карта поляка, свідоцтво про народження у випадку дітей). Якщо потрібно, йдіть, будь ласка
Увага! Під час подачі заяви у запитуваної особи також знімуть відбитки пальців. Це не стосується дітей віком до 12 років.

PESEL буде видаватися як дорослим, так і дітям. Кожна особа, якій виповнилося 12 років, має з’явитися особисто при подачі заяви. Також необхідно буде привести дитину молодшого віку, але тільки за умови відсутності у опікуна документа, що посвідчує особу дитини.

При подачі заявки варто вказати адресу електронної пошти та номер телефону та погодитися на створення довіреного профілю. Профіль полегшує виконання різних формальностей онлайн (наприклад, подання заявки на отримання грошової допомоги).

Процедура присвоєння номера PESEL є безкоштовною.

Якщо громадянин України, який прибув до Польщі з 24 лютого 2022 року безпосередньо з території України у зв’язку з бойовими діями в цій країні, отримав PESEL до 16 березня 2022 року, він повинен знову повідомити до Департаменту громадянських справ Ратуша Пруща Гданського, фотографії та відбитки пальців. Відповідно до Закону, їм необхідно скористатися рішеннями допомоги, передбаченими Законом про допомогу громадянам України.

Окрім присвоєння номера PESEL, можна буде створити та активувати довірений профіль, який дозволить використовувати програму mObywatel та документ Diia.pl (Дія пл).

Документ Diia.pl (Дія пл) дозволить вам підтвердити свою особу так само ефективно, як і посвідчення особи чи паспорт. Електронний документ містить найважливіші дані – в т.ч. ім'я та прізвище, фото та номер PESEL. Це буде корисно, серед іншого при користуванні медичними послугами або при поданні своїх даних при укладенні трудового договору. Сам номер PESEL необхідний для використання соціальної допомоги або 500+ пільг.

Де я можу завантажити програму mObywatel? mObywat доступний в App Store і Google Play. Додаток працює на смартфонах з Android 6.0 (і вище) та iOS 13.0 (і вище). Важливо, що програма mObywatel та документ Diia.pl (Дія пл) є добровільними та повністю безкоштовними.

Детальніше про diia.pl можна прочитати тут: https://www.gov.pl/web/mobywatel/ua
 
Spotkanie 22.03.2022 r. w gabinecie burmistrza Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla rozpoczęło wsparcie Lions Club Gdańsk Amber dla Miejskiego Głównego Punktu Zbiórki, który działa na rzecz obywateli Ukrainy. Od tamtej pory organizacja nieprzerwanie niesie pomoc tym, którzy schronili się w naszym mieście przed trwającym konfliktem zbrojnym.

Lions Club Gdańsk Amber to organizacja charytatywna, która działa na pomorzu od 1998 roku i jest częścią Lions Clubs International, największej charytatywnej organizacji pozarządowej na świecie.

Dziękujemy!
 

Od maja Miejski Główny Punkt Zbiórki w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie czynny 2 dni w tygodniu w poniedziałki i piątki w godzinach 9:00-12:00 oraz 16:00-19:00.
 З травня Муніципальний головний збірний пункт у Культурно-спортивному центрі в Прущі Гданському працюватиме 2 дні на тиждень у понеділок та п’ятницю, з 9:00 до 12:00 та з 16:00 до 19:00. вечора

Перекладено google translate


W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zapraszamy serdecznie do udziału w “Pomorskich spotkaniach on-line dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną”. Celem spotkań jest wsparcie, wymiana informacji oraz integracji osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Spotkania będą się odbywać raz w tygodniu w czwartki od godz. 18:00 do 20:00.
 

Pierwsze spotkanie 14 kwietnia 2022 r. na platformie zoomwww.zoom.us

Oto niektóre z pytań, na które będzie można uzyskać odpowiedzi:
 • Czego potrzebujemy, by dbając o innych zatroszczyć się o siebie? 
 • Jak mądrze wspierać osoby w doświadczeniu traumatycznym?
 • Jak rozpoznawać, stawiać i respektować granice w relacji?
 • Jak oferować wsparcie, które wzmacnia sprawczość i nie prowadzi do zależności?
 • Jak dookreślić swoją rolę i wspólnie z nowymi lokatorami tworzyć formalne i nieformalne kontrakty  współmieszkania?
 • Gdzie szukać pomocy, jak o nią prosić i jak rozszerzać sieć wsparcia?
 • Jak nasze osobiste historie, motywacje i system wartości wpływają na nasze relacje, emocje i oczekiwania? 


 

W związku z okresem świątecznym Miejski Główny Punkt Zbiórki w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim w sobotę, 15 kwietnia 2022 r. będzie otwarty w godzinach 9:00-12:00.


У зв'язку з сезоном відпусток Головний міський пункт збору в Культурно-спортивному центрі в Прущі Гданському у суботу, 15 квітня 2022 року, працюватиме з 9:00 до 12:00.

Перекладено google translate

W ciągu nieco ponad miesiąca Polska udzieliła schronienia ponad 2,4 mln osób uciekających z Ukrainy, a codziennie jest ich coraz więcej. Decyzja Unii Europejskiej o przyznaniu ochrony tymczasowej osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie oznacza, że uchodźcy mają dostęp do usług socjalnych i rynku pracy bez konieczności przechodzenia przez długie procedury azylowe. Ale proces rejestracji tak wielu uchodźców zajmie trochę czasu.

Z pomocą przychodzi UNHCR, który uruchomił program wsparcia finansowego. Celem programu jest pomoc uchodźcom w zaspokojeniu ich najpilniejszych i najpilniejszych potrzeb do czasu znalezienia pracy lub otrzymania pomocy społecznej.

W Polsce kwalifikujący się uchodźcy, którzy zarejestrują się w programie, otrzymają 710 zł miesięcznie przez co najmniej trzy miesiące, z dodatkowymi 610 zł na każdego członka gospodarstwa domowego, do maksymalnej kwoty 2540 zł na gospodarstwo domowe na miesiąc.

Kto może zgłosić się do programu?
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) udziela pomocy pieniężnej osobom, które uciekły z Ukrainy i przybyły do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później.

Co zrobić, aby zgłosić się do programu?
Należy wypełnić krótki formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/#Cash_Assistance_Pl(zakładka na dole strony Jak Otrzymać Pomoc Finansową UNHCR). Należy wysłać tylko 1 formularz na rodzinę. “rodzina” oznacza: osobę dorosłą, małżonka lub partnera, i dzieci poniżej 18 roku życia.

Co dalej?
Gdy pojawi się wolny termin, na Twój telefon komórkowy wysłany zostanie SMS z zaproszeniem na wizytę do jednego z Centrów w Polsce. Czekaj cierpliwie, wiadomość otrzymasz tylko wtedy, gdy pojawi się dostępne spotkanie. Ze względu na dużą liczbę chętnych, wiadomość SMS może zostać wysłana do Ciebie po kilku dniach.

Źródło informacji: https://www.unhcr.org/pl/13759-pomoc-finansowa-unhcr.html
 

Лише за місяць Польща дала притулок понад 2,4 мільйона людей, які втікають з України, і з кожним днем ​​їх стає все більше. Рішення Європейського Союзу надати тимчасовий захист людям, які тікають від війни в Україні, означає, що біженці мають доступ до соціальних послуг і ринку праці без необхідності проходити тривалі процедури надання притулку. Але процес реєстрації такої кількості біженців займе деякий час.

УВКБ ООН приходить на допомогу, запускаючи програму фінансової підтримки. Мета програми – допомогти біженцям задовольнити їхні найнагальніші та найневідкладніші потреби, поки вони не знайдуть роботу чи отримають соціальну допомогу.

У Польщі біженці, які мають право на участь у програмі, отримають 710 злотих на місяць протягом щонайменше трьох місяців, з додатковими 610 злотих на члена домогосподарства, максимум до 2540 злотих на домогосподарство на місяць.

Хто може подати заявку на участь у програмі?
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) надає фінансову допомогу людям, які втекли з України та прибули до Польщі 24 лютого 2022 року або після цієї дати.

Що робити, щоб подати заявку на програму?
Будь ласка, заповніть коротку реєстраційну форму, доступну за посиланням: https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/#Cash_Assistance_Pl (вкладка внизу сторінки Як отримати фінансову допомогу УВКБ ООН Допомога). Для кожної сім’ї потрібна лише 1 форма. «Сім’я» включає: дорослого, подружжя або партнера та дітей до 18 років.

Що далі?
Коли буде вільна дата, на ваш мобільний телефон прийде SMS із запрошенням відвідати один із центрів у Польщі. Будь ласка, зачекайте терпляче, ви отримаєте повідомлення лише тоді, коли буде вільна зустріч. У зв’язку з великою кількістю покупців через кілька днів вам може прийти СМС.

Джерело інформації: https://www.unhcr.org/pl/13759-pomoc-finansowa-unhcr.html

Rząd Polski i UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, ogłosiły rozpoczęcie dystrybucji wsparcia finansowego dla uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski.

Agencja od lat zapewnia wsparcie finansowe dla krajów przyjmujących uchodźców na całym świecie. Każdy obywatel Ukrainy, który przyjechał do Polski po 24 lutego 2022 r. i otrzymał numer Pesel może ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł. Celem wsparcia jest umożliwienie uchodźcom godnie przetrwać trudne chwile, nim będą mogli podjąć pracę lub otrzymać pomoc socjalną.

Dzięki współpracy UNHCR, Caritas Polska i innych organizacji partnerskich pierwsze rodziny zamieszkałe w Warszawie już otrzymały pieniądze. Program, który jest na razie w fazie pilotażowej, już wkrótce obejmie swoim zasięgiem miasta, które przyjęły znaczne liczby ludzi zmuszonych do ucieczki przed konfliktem w Ukrainie.Уряд Польщі та УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, оголосили про початок розподілу фінансової підтримки для біженців, які прибувають з України до Польщі.

Протягом багатьох років агентство надало фінансову підтримку приймаючим країнам у всьому світі. Кожен громадянин України, який прибув до Польщі після 24 лютого 2022 року і отримав номер Pesel, може подати заявку на додаткову фінансову підтримку в розмірі 1500 злотих. Мета підтримки – дати можливість біженцям гідно пережити важкі часи, перш ніж вони зможуть почати працювати або отримати соціальну допомогу. 

Завдяки співпраці УВКБ ООН, Caritas Polska та інших партнерських організацій перші родини, які проживають у Варшаві, вже отримали гроші. Програма, яка зараз знаходиться на пілотній фазі, незабаром охопить міста, які прийняли велику кількість людей, змушених тікати від конфлікту в Україні.

Перекладач Google

 

W miniony czwartek 7 kwietnia 2022 r. w Stadthalle w Hofheim odbył się Koncert Wiosenny berlińskich komików podczas, którego przeprowadzono zbiórkę pieniężną na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Pruszcza Gdańskiego. To kolejna zaoferowana pomoc miasta partnerskiego dla osób z Ukrainy uciekających przed wojną.
 

Минулого четверга, 7 квітня 2022 року, у Stadthalle в Гофгаймі відбувся Весняний концерт берлінських коміків, під час якого було організовано збір коштів для біженців з України, які проживають у Прущі Гданському. Це ще одна допомога, яку місто-партнер пропонує людям з України, які втікають від війни.Перекладач Google
Obywatele Ukrainy, zainteresowani poszukiwaniem pracy i podjęciem zatrudnienia w województwie pomorskim, mogą liczyć na wsparcie specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. W punkcie przy u. Żabi Kruk 16 w Gdańsku otrzymają niezbędną pomoc.
 
Uchodźcy z Ukrainy będą poszukiwać pracy. Poradnictwo zawodowe i poszukiwanie pracy to planowanie przyszłości, następny krok po udzieleniu uchodźcom pilnej pomocy kryzysowej. Wojewódzki Urząd Pracy oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych rozpoczynają usługi doradztwa zawodowego i prawnego dedykowane uchodźcom z Ukrainy.

Szukający pracy, dowiedzą się, gdzie i jak znaleźć najlepszą ofertę – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.Z każdym przeprowadzamy wywiad na temat kwalifikacji, badamy, jakie ma predyspozycje, pomagamy w określeniu kierunków rozwoju zawodowego i na tej podstawie sporządzamy CV. Przygotowujemy też do rozmowy z pracodawcą i kierujemy po konkretne oferty do powiatowych urzędów pracy – zaznacza Żmudzińska.

Punkt przy Żabim Kruku 16 w Gdańsku mieści się w Centrum Informacji i Planowania Kariery WUP. Od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 można przyjść i porozmawiać o rynku pracy, swoich kompetencjach, przygotować CV, dostać ofertę pracy oraz skorzystać z poradnictwa prawnego związanego z zatrudnieniem. Zapewnione jest też tłumaczenie we współpracy z wolontariuszami – studentami Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji: https://pomorskie.eu/specjalny-punkt-wsparcia-dla-ukraincow-poszukujacych-pracy-juz-dziala-przy-zabim-kruku-w-gdansku-juz-dziala/
 

Громадяни України, зацікавлені в пошуку роботи та працевлаштуванні в Поморському воєводстві, можуть розраховувати на підтримку спеціалістів Воєводського бюро праці в Гданську. У пункті Żabi Kruk 16 у Гданську їм отримають необхідну допомогу.
 
Біженці з України будуть шукати роботу. Профорієнтація та пошук роботи – це плани на майбутнє, наступний крок після надання біженцям невідкладної кризової допомоги. Воєводське бюро праці та районна палата юрисконсультів розпочинають надання професійних та юридичних консультацій, присвячених біженцям з України.

Люди, які шукають роботу, дізнаються, де і як знайти найкращу пропозицію, – каже Катажина Жмудзінська, заступник директора Воєводського бюро праці в Гданську. – Ми опитуємо кожного про кваліфікацію, досліджуємо їх схильності, допомагаємо визначити напрямки професійного розвитку і на основі цього складаємо резюме. Ми також готуємося до співбесіди з роботодавцем і направляємо на конкретні пропозиції до повітових бюро праці, – підкреслює Жмудзінська.

Пункт за адресою Żabim Kruku 16 в Гданську знаходиться в Центрі інформації та планування кар’єри ВЛО. З понеділка по п'ятницю з З 8:00 до 16:00 ви можете прийти та поговорити про ринок праці, свої компетенції, підготувати резюме, отримати пропозицію роботи та скористатися юридичною консультацією, пов’язаною з працевлаштуванням. Переклад також здійснюється у співпраці з волонтерами – студентами Гданського університету.

Більше інформації: https://pomorskie.eu/specjalny-punkt-wsparcia-dla-ukraincow-poszukujacych-pracy-juz-dziala-przy-zabim-kruku-w-gdansku-juz-dziala/
Informujemy osoby mieszkające na terenie miasta Pruszcz Gdański, że od 18.03.2022 r. (piątek):
 1. wniosek o świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy,
 2. jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę, przysługujące obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium RP jest legalny,
 3. wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego,
można składać wyłącznie w: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pruszczu Gdańskim, ul. Niepodległości 9, czynne poniedziałek 8:00 - 16:00, wtorek-piątek 7:30 - 15:30.

Jednocześnie informujemy, iż obywatele Ukrainy wyżej wymienione wnioski mogą złożyć posiadając numer PESEL oraz numer rachunku bankowego.

Uwaga! Po świadczenie wychowawcze 500+ i rodzinny kapitał opiekuńczy kieruj się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji na temat pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed konfliktem zbrojnym znajdziecie w zakładce Solidarni z Ukrainą.
 

Хочемо повідомити людей, які проживають у місті Прущ Гданський, що з 18.03.2022 (п’ятниця):
 • заяву про виплату грошової допомоги за рахунок проживання та харчування громадян України,
 • одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих на особу, належна громадянину України, перебування якого на території Республіки Польща є законним,
 • заява про встановлення права на сімейну допомогу,
можна подати лише за адресою: Муніципальний центр соціальної допомоги в Прущі Гданському, ul. Niepodległości 9, відкритий понеділок 8:00 - 16:00, вівторок-п'ятниця 7:30 - 15:30.

Разом з тим повідомляємо, що громадяни України можуть подавати зазначені заяви з номером PESEL та номером банківського рахунку.

Увага! Щоб отримати 500+ дитячих допомог та капіталу на опіку сім’ї, зверніться до установи соціального страхування.

Більше інформації про перебування громадян України, які втекли від збройного конфлікту, можна знайти у пакеті «Солідарня з Україною».

 
Od najbliższego weekendu następują zmiany dni i godzin otwarcia miejsc, które są szczególnie istotne dla obywateli Ukrainy. Poniżej znajdują się aktualne dane:

Miejski Punkt Konsultacyjny (rejestracja)
ul. Krótka 6, 83-000 Pruszcz Gdański
czynne poniedziałek-piątek 11:00-14:00

Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Pruszcz Gdański (numer PESEL)
ul. Krótka 6, 83-000 Pruszcz Gdański
czynne poniedziałek 9:00-17:00, wtorek-piątek 7:30-15:30

Miejski Główny Punkt Zbiórki (rzeczowa pomoc doraźna)
ul. Chopina 34, 83-000 Pruszcz Gdański
czynne poniedziałek-piątek 8:00-18:00, sobota 10:00-16:00

Aby ułatwić poruszanie się po naszym mieście oraz korzystanie z dostepnej pomocy, przygotowaliśmy przydatny poradnik do pobrania w dziale poradniki oraz poniżej w niniejszej wiadomości.
 

З цих вихідних змінюються графік роботи та дні роботи особливо важливих для громадян України місць. Нижче наведені поточні дані:

Міський консультаційний пункт (реєстрація)
вул. Коротка 6, 83-000 Pruszcz Gdański
відкритий понеділок-п’ятниця 11:00-14:00

Відділ у справах громадян міської ратуші Пруща Гданського (номер PESEL)
вул. Коротка 6, 83-000 Pruszcz Gdański
відкритий понеділок 9:00-17:00, вівторок-п'ятниця 7:30-15:30

Головний муніципальний пункт збору (невідкладна матеріальна ситуація)
вул. Шопіна 34, 83-000 Прущ Гданський
відкритий понеділок-п'ятниця 8:00-18:00, субота 10:00-16:00

Щоб полегшити пересування по місту та скористатися доступною довідкою, ми підготували корисний посібник для завантаження в розділі путівників і нижче в цьому повідомленні.
 
 • UA
Ви знайшли притулок у місті Прущ Гданський? Перевірте, що варто знати.
 • PL
Znalazłeś schronienie w mieście Pruszcz Gdański? Sprawdź co warto wiedzieć.

 
Miasto partnerskie Pruszcza Gdańskiego, Hofheim – dzielnica Langenhain po raz kolejny wspiera uchodźców z Ukrainy.

W dniu 9 kwietnia 2022 r. Klub sportowy HSG Eppla będzie gospodarzem turnieju piłki ręcznej. Udział w wydarzeniu zapowiedziały drużyny z czterech regionalnych okręgów Baden, Rheinhessen, Pfalz oraz z okręgu Wiesbaden - Frankfurt. Dla lokalnych fanów piłki ręcznej to nie lada gratka.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku agresji rosyjskiej przebywają na terenie Pruszcza Gdańskiego.
 
 

Місто-партнер Прущ Гданський Гофгайм - район Лангенхайн знову підтримує біженців з України.

У день 9 квітня 2022 року в спортивному клубі HSG Eppla відбудеться гандбольний турнір. Про свою участь у заході оголосили команди з чотирьох регіональних районів Бадена, Рейнхессена, Пфальца та району Вісбаден-Франкфурт. Це справжнє задоволення для місцевих любителів гандболу.

Загальний дохід від заходу буде спрямовано на допомогу українським громадянам, які перебувають у Прущі Гданському внаслідок російської агресії.
Перекладач Google

Aby wesprzeć w edukacji dzieci z Ukrainy przebywające na terenie Polski, Zespól Fundacji Polonijnej, Polskich Szkół Internetowych Libratus oraz Centrum Nauczania Domowego stworzył projekt – platformę do nauki języka polskiego jako obcego. Kurs dostępny na platformie jest w pełni darmowy i jego celem jest umożliwienie przyswojenia podstaw języka polskiego ukraińskim dzieciom. 

Zajęcia dostępne są dla każdego zainteresowanego bez ograniczeń. Umożliwiają one samodzielną naukę języka polskiego. Lekcje na platformie składają się z 20 działów – każdego tygodnia odblokowywane będą kolejne materiały. Kurs w formie tekstowej jest urozmaicony interaktywnymi ćwiczeniami, nagraniami dźwiękowymi, filmami oraz materiałami do samodzielnego wydruku. Ale to nie wszystko – Fundacja planuje również zorganizowanie lekcji on-line z nauczycielami języka polskiego oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego.

Chcąc uzyskać dostęp do platformy edukacyjnej, prosimy o wypełnienie poniższego formularza zapisów. Na podstawie zebranych danych zostaną utworzone konta uczniów.

Formularz znajduje się TUTAJ

Więcej informacji na stronie: www. polonia.edu.pl


З метою підтримки навчання дітей з України, які проживають у Польщі, команда Польського фонду діаспори, польських інтернет-шкіл Libratus та Центру домашнього навчання створили проект – платформу для вивчення польської мови як іноземної. Курс, доступний на платформі, є абсолютно безкоштовним і має на меті дати змогу українським дітям вивчити основи польської мови.

Курс доступний для всіх бажаючих без обмежень. Це дає змогу самостійно вивчати польську мову. Заняття на платформі складаються з 20 розділів - щотижня буде розблоковано більше матеріалів. Уроки у текстовій формі різноманітні інтерактивними вправами, звукозаписами, фільмами та матеріалами для самостійного друку. Але це ще не все – Фонд також планує організовувати онлайн-уроки з вчителями польської мови та надавати психологічну підтримку.

Охоче отримати доступ до навчальної платформи, заповніть реєстраційну форму нижче. На основі зібраних даних будуть створені облікові записи студентів.
Форма доступна ТУТ


Більше інформації на сторінці: www. polonia.edu.pl

 

 Перекладач Google


 

 
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przygotował informator o formach świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 r. Publikacja ma na celu wskazanie jakie są zasady udzielania świadczeń medycznych, co robić w sytuacji gdy objawy choroby pojawią się w momencie, w którym przychodnie lekarskie są nieczynne, gdzie należy zgłosić się w przypadku doznania urazu lub wypadku. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami.

Więcej dowiesz się na stronie:www.gdansk.uw.gov.pl
 

Управління Маршала Поморського воєводства підготувало довідник щодо форм надання екстреної медичної допомоги для громадян України, які перетнули кордон з Польщею після 24 лютого 2022 р. Видання має на меті вказати, які правила надання медичних послуг, що робити. при появі симптомів захворювання в момент закриття медичних амбулаторій, куди слід повідомляти у разі травми або нещасного випадку. Пропонуємо ознайомитися з інформацією.

Дізнайтеся більше на:www.gdansk.uw.gov.pl


 Перекладач Google

Przekazujemy ważną informację dla rodziców dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku szkolnym.

W sytuacji kontynuowania przez obywateli Ukrainy nauki w ukraińskim systemie oświaty w formie zdalnej, rodzic ucznia lub osoba sprawująca nad nim opiekę składa do gminy stosowne oświadczenie.

Osoby zamieszkujące na terenie Miasta Pruszcz Gdański oświadczenie takie składają do Biura Podawczego w Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański, ul. Grunwaldzka 20. Przypominamy, że na czas remontu urzędu Biuro Podawcze znajduje się w kontenerze z tyłu budynku.

Jeżeli rodzic złoży takie oświadczenie, to jest zwolniony z obowiązku zgłaszania dziecka do polskich szkół. Wzory znajdują się poniżej:
Ми надаємо важливу інформацію для батьків українських дітей та підлітків шкільного віку.

Якщо громадяни України продовжуватимуть навчатися в українській освітній системі в дистанційній формі, Батьки учня або особа, яка за ним доглядає, подає відповідну декларацію до комунального закладу.

Особи, які проживають у місті Прущ Гданський, подають таку декларацію до РАЦСу в Ратуші Пруща Гданського, Grunwaldzka 20. Нагадуємо, що на час ремонту офісу РАГС знаходиться в контейнері в задній частині будівлі.

Якщо батько подає таку декларацію, він/вона звільняється від обов’язку зареєструвати дитину в польських школах. Візерунки наведені нижче: Перекладач Google