Image

Finał konkursu historyczno-literackiego „Od niewoli do niepodległości”

Z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości, 9 listopada 2022 roku, w auli ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, odbył się finał konkursu historyczno-literackiego „Od niewoli do niepodległości” pod patronatem Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański Janusza Wróbla. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy historycznej i literackiej oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

W konkursie wzięło udział 9 uczniów, po trzech z każdej ze szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 z Pruszczu Gdańskim, Zespołu Szkół Technicznych w Rusocinie oraz z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim.

Konkurs oparty był na zasadach popularnego teleturnieju „1 z 10”. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski z okresu od III rozbioru do 1918 roku oraz literatury polskiej okresu zaborów. Pytania sprawdzały znajomość dat, faktów historycznych, biografii znanych Polaków, lektur dotyczących walki o niepodległość oraz pieśni patriotycznych. Pytania były przedstawione w formie pokazu multimedialnego, więc również publiczność mogła sprawdzać swoją wiedzę.

W ścisłym finale konkursu udział wzięło 3 najlepszych uczestników, którzy zajęli następujące lokaty:
  1. Nikodem Rosiński – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1,
  2. Radosław Gradowski – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1,
  3. Adrian Szwoch – Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących.
Zwycięzcom konkursu gratulujemy.