• Home
  • Światowy Dzień Adopcji
Image

Światowy Dzień Adopcji

W imieniu Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku zapraszamy do celebrowania Światowego Dnia Adopcji przypadającego 9 listopada. Symbolem dnia jest „uśmiechnięta dłoń”. Inicjatorem tego pomysłu jest Hank Fortener, który zaczął propagowanie adopcji poprzez docenianie rodzin adopcyjnych, ich trudu i determinacji ustanawiając specjalnie dla nich World Adoption Day. Dzień Adopcji to dobry moment, aby podkreślić, jak istotną rolę spełniają rodziny adopcyjne oraz podziękować im za miłość, wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu dzieci. Wspólne świętowanie to również idealna okazja, by nie tylko uświadamiać, czym jest sam proces adopcyjny, ale też obalać mity związane z przysposobieniem. Dłoń jest symbolem pomocy, uśmiech oznacza radość, a razem mają symbolizować radość z nowej rodziny.

Popularyzacja symbolu ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tematem adopcji, a w ślad za tym poszerzenia świadomości na jej temat wśród osób rozważających możliwość przysposobienia dziecka, a przede wszystkim zwiększenia szans na nowy dom dla dzieci pozbawionych odpowiedniego środowiska rodzinnego. Możliwość wspólnego „świętowania” może też znacznie ułatwić rodzicom adopcyjnym realizowanie bardzo ważnego i jednocześnie niełatwego założenia, jakim jest jawność adopcji, która jest procesem ciągłym, trudnym emocjonalnie, ale co istotne, wykonalnym.

Do akcji można się przyłączyć, umieszczając w mediach społecznościowych symboliczne zdjęcia „uśmiechniętej dłoni” w dowolnie wybranej formie.

W dniu 9 listopada 2022 r. odbędzie się także Dzień Otwarty Ośrodka dający możliwość spotkań indywidualnych z pracownikami w godzinach 8.00-19.00. Osoby chętne na takie spotkanie proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: + 48 58 341 46 07 lub drogą email (sekretariat@poa-gdansk.pl), w celu umówienia godziny.