• Home
  • Lista aktualności
  • Systemy informacyjne przydatne w ramach zapewnienia bezpieczeństwa w sezonie wakacyjno-letnim
Image

Systemy informacyjne przydatne w ramach zapewnienia bezpieczeństwa w sezonie wakacyjno-letnim

Ze względu na rozpoczęty sezon wakacyjno-letni, w trosce o bezpieczeństwo, życie i zdrowie mieszkańców oraz turystów przebywających w tym okresie na obszarze województwa pomorskiego przypominamy o możliwości korzystania z publicznie dostępnych systemów informacyjnych, które mogą być przydatne, jako narzędzie pozwalające zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Regionalny System Ostrzegania (RSO)

Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną (dla użytkowników posiadających aplikację) i portal WWW. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne i mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek. W systemie generowane są też inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń np. wypadków drogowych. Ponadto, w RSO dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Dostęp:
- https://komunikaty.tvp.pl/
- https://www.gov.pl/web/gov/ostrzezenia#/_/pomorskie/wszystkie
- Aplikacja RSO na telefony komórkowe (system Android/Windows/iOS)

Serwis Kąpieliskowy GIS

Serwis kąpieliskowy to portal informacyjny o jakości wody w kąpieliskach, zawierający oznakowany na mapie Polski - wykaz wszystkich wyznaczonych uchwałami rad gmin kąpielisk. W przypadku już aktywnych kąpielisk, których sezon kąpielowy już się rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska. W przypadku kąpieliska jeszcze nieaktywnego pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport będzie dostępny po jego otwarciu.

Dostęp: https://sk.gis.gov.pl/

Baza Wypoczynku MEN

W bazie wypoczynku możliwe jest sprawdzenie danych organizatora wypoczynku na terenie danego powiatu. Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

Dostęp: https://wypoczynek.men.gov.pl/

Mapy dynamiczne IMGW-PIB

System map dynamicznych IMGW-PIB umożliwia odczyt prognozowanej pogody, jak i meteogramu. Dodatkowo system zapewnia dostęp do danych o aktualnych ostrzeżeniach METEO i HYDRO, jak i do prognozowanych zagrożeń METEO i HYDRO.

Dostęp: https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html

Zachęcamy do korzystania z wyżej wymienionych aplikacji.