Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956
Koncepcja polegała na wdrażaniu na tereny wiejskie rozwiązań zarezerwowanych dotychczas dla dużych i średnich miast. Wystawa „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956” ukazuje znane mieszkańcom obiekty z nieco innej strony - nie umniejszając ich funkcjom, autorzy wskazują na istotny kontekst ideologiczny oraz silny wpływ totalizmów na otaczające nas architektoniczne dziedzictwo kulturowe. I choć każdej z wymienionych ideologii przyświecał podobny cel, jakim było całkowite podporządkowanie obywateli w każdym aspekcie życia, nie ulega wątpliwości, że faszyści i komuniści okresu stalinizmu wiedzieli, jak owe cele – także w architekturze – osiągnąć.
Na wystawie znalazły się obiekty z Miasta Pruszcz Gdański i gmin Powiatu Gdańskiego. Organizatorzy wystawy pragną nią zainteresować szerokie grono miłośników architektury i historii lokalnej nie tylko z naszego miasta, ale nie tylko, ponieważ temat ma szerszy tak ogólnotrójmieski, jak i pomorski kontekst.
Otwarcie wystawy odbędzie się 03.08.2023 r. o godz. 12:00 i będzie można ją oglądać do 6 października (od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-16:30).