Image

Co każdy z nas może zrobić by chronić klimat?

W związku z Festynem Klimatycznym zaplanowanym na 11 września 2021 r. w Parku Miejskim w Pruszczu Gdańskim przygotowaliśmy kilka informacji poruszających tematykę klimatu. Przez kolejne dni będziemy je publikować, aby przybliżyć problem dzisiejszych czasów – postępujące zmiany klimatu.

Zmiany klimatu widoczne są na co dzień. Wszyscy powinniśmy podjąć działania zmniejszające wielkość emisji zanieczyszczeń. Jak możemy to osiągnąć? Poprzez:
 • oszczędzanie energii elektrycznej;
 • oszczędzanie wody;
 • wybieranie transportu przyjaznego środowisku;
 • świadome robienie zakupów;
 • ochronę lasów.

Co każdy z nas może zrobić na co dzień?

Oszczędzajmy energię elektryczną w domu i w pracy:
 1. Wyłączaj urządzenia z prądu na noc i przed wyjściem z domu.
 2. Odłączaj ładowarkę, gdy nie ładujesz urządzeń.
 3. Ustaw opcję oszczędzania prądu w swoim komputerze, jeśli jest taka możliwość.
 4. Nie wkładaj do lodówki ciepłych posiłków - powodują zwiększenie zużycia energii i zwiększają emisję dwutlenku węgla; poza tym sprzęt może ulec uszkodzeniu.
 5. Używaj żarówek energooszczędnych.
 6. Korzystaj ze światła naturalnego w ciągu dnia, zamiast włączać światło.
 7. Gotuj na małym ogniu- zaoszczędzisz energię i zmniejszysz emisję dwutlenku węgla; pamiętaj o przykrywaniu garnka, żeby skrócić czas gotowania.
 8. Gotując wodę w czajniku elektrycznym nie wlewaj wody do pełna - używaj jak najmniejszej ilości wody.
 9. Pierz w niższej temperaturze, bo wtedy pralka pobiera mniej prądu - 20 stopni mniej to nawet o 1/3 mniejsze zużycie energii elektrycznej.
 10. Nie otwieraj piekarnika zbyt często podczas pieczenia, bo wtedy ucieka z niego ciepło. Na kilka minut przed końcem pieczenia, możesz go wyłączyć - i tak będzie emitował ciepło.
Oszczędzajmy wodę:
 1. ​Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby.
 2. ​Biorąc prysznic lub myjąc włosy - nanieś kosmetyk, a dopiero potem spłucz.
 3. ​Nie marnuj zimnej wody z kranu zanim zacznie lecieć ciepła - zbierz ją i wykorzystaj do podlania roślin, mycia podłogi lub samochodu.
 4. ​Dla umycia sterty brudnych naczyń warto użyć zmywarki, ale nigdy nie róbmy tego przy małej ilości naczyń - wtedy lepiej zmywać ręcznie!
 5. ​Jeśli nie masz zmywarki, napełnij jedną komorę zlewu wodą i myj w niej naczynia, a drugą komorę wykorzystaj do płukania naczyń pod strumykiem wody.
 6. ​Nastawiaj pralkę tylko, gdy masz dostateczną ilość brudnej odzieży. Ustaw program EKO, który wykorzystuje mniejszą ilość wody.
 7. ​Resztki wody po gotowaniu wykorzystaj do podlewania kwiatków.
 8. Dbaj o szczelność kranów i spłuczek.
 9. ​Gromadź deszczówkę – możesz ją wykorzystać do prac porządkowych lub podlewania roślin.​
Wybierajmy transport przyjazny środowisku:
Idealnym rozwiązaniem dla ochrony jakości powietrza i zapobiegania zmianom klimatu jest poruszanie się pieszo lub jazda na rowerze. Wynikające z nich korzyści dla naszego zdrowia, kondycji i ogólnego samopoczucia są nieocenione. W przypadku dłuższych dystansów dobrym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spalinami samochodowymi jest transport zbiorowy. Warto więc korzystać z komunikacji publicznej. Wybierajmy podróż pociągiem zamiast samolotem, ponieważ te drugie emitują ogromne ilości CO2 do atmosfery. W ostatnich latach modnym zjawiskiem stał się carpooling, czyli udostępnianie wolnych miejsc w samochodzie dla osób podróżujących w tym samym kierunku.

Być może przyszłością transportu przyjaznego środowisku są samochody hybrydowe, które posiadają dwa silniki: spalinowy i elektryczny. Samochody te pochłaniają mniej paliwa, a więc emitują mniej spalin do atmosfery. Mimo iż samochody hybrydowe są jeszcze rzadkością na naszych drogach, ich popularność rośnie.

Świadomie róbmy zakupy:
Kupując rzeczy, które później wyrzucamy, produkujemy śmieci i przyczyniamy się do postępowania zmian klimatu. Dlatego, starajmy się, żeby nasze zakupy były dobrze przemyślane. Oto kilka praktycznych wskazówek:
 1. Idąc na zakupy pamiętaj, żeby zabrać ze sobą torbę wielokrotnego użytku zamiast kupować kolejną reklamówkę.
 2. Kupuj produkty z upraw ekologicznych w opakowaniach przyjaznych dla środowiska.
 3. Przechowuj żywność we właściwy sposób, np. większość warzyw i owoców - na dolnej półce w lodówce, ale pomidory w temperaturze pokojowej.
 4. Kupuj ekologiczne detergenty i kosmetyki.
 5. Kupuj produkty z ekologicznym certyfikatem „fair trade”.
 6. Nie wyrzucaj starego sprzętu tylko dlatego, że ci się znudził - część produkowanych przez nas elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, trafia do firm, które przewożą je do krajów ubogich. Tam najbiedniejsi pracują przy odzyskiwaniu cennych materiałów z elektrośmieci. Działalność ta jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale także śmiertelnie niebezpieczna z powodu substancji chemicznych zawartych w elektrośmieciach, takich jak: ołów, halogenki, rtęć, freon, azbest, kadm i wiele innych.
 7. I najważniejsze: masz wątpliwości, czy coś kupić? Nie kupuj.​
Chrońmy lasy
Lasy produkują połowę tlenu potrzebnego do życia ludzi i zwierząt. Co więcej, lasy pochłaniają dwutlenek węgla, którego nadmiar przyczynia się do globalnych zmian klimatu. Są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt, ptaków, owadów i roślin. Wylesienie natomiast skutkuje m.in. zwiększeniem  wydzielania dwutlenku węgla oraz katastrofami takimi jak powodzie i susze.
Jak chronić lasy? Przebywając w lesie, nie zaśmiecaj go i nie rozpalaj ognisk. Pamiętaj, że porzucona w lesie torebka plastikowa szkodzi nie tylko glebie, ale także zagraża zwierzętom, które mogą się w nią zaplątać. Nie hałasuj, aby nie płoszyć zwierząt. Bierz udział  w akcjach sprzątania lasu lub inicjuj je. Nie marnuj papieru i wyrzucaj go do pojemników na makulaturę. Wspieraj akcje sadzenia drzew oraz zachęć swoich bliskich i przyjaciół, aby robili to samo!