• Home
  • XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek- „Biblioteka – świat w jednym miejscu”
Image

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek- „Biblioteka – świat w jednym miejscu”

"Biblioteka – świat w jednym miejscu" to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Bibliotek zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro - i makrokosmosu jednocześnie. Wystarczy bowiem wejść i można być tu, a zarazem wszędzie: w XIX - wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, czy też podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim. Podążając za myślą przewodnią Tygodnia Bibliotek, to taki cały świat i wiedza o nim w jednym miejscu.

Wydarzenia Tygodnia Bibliotek:

9 maja
Tydzień Bibliotek w pruszczańskiej książnicy rozpoczęto od spotkania z pisarką, Anną Czerwińską-Rydel. Uczestnikami wydarzenia były dwie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Autorka opowiedziała dzieciom historię bohaterki swojej najnowszej książki – Wandy Rutkiewicz słynnej himalaistki, która jako pierwsza zdobyła najwyższy szczyt świata Mount Everest. Uczniowie wysłuchali inspirującej opowieści o wytrwałym dążeniu do celu. Nie zabrakło również wielu zabawnych anegdotek. Dzieci miały możliwość osobistego poznania bohatera jednej z opowieści Pani Anny- pieska rasy Lhasa Apso.

10 maja
Kolejny dzień wydarzeń, to podróż w Himalaje wraz z Pawłem Nerkowskim. Pasjonat tematyki wspinaczkowej, założyciel wydawnictwa „Na szczyt”, opowiedział wiele niesamowitych historii, m.in. o Wandzie Rutkiewicz, jednej z patronek tego roku. Młodzież z „pruszczańskiej trójki” mogła zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym, założyć kombinezon i osprzęt potrzebny na wyprawy wysokogórskie. Wizyta Pana Pawła w pruszczańskiej książnicy dostarczyła wszystkim masę wiedzy i inspiracji.

11 maja
Ogłoszono Powiatowy Konkurs literacki pt. „Afera w bibliotece”, który skierowany jest do uczniów klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Aby wziąć udział w konkursie należy napisać pracę nawiązującą do tematu „Afera w bibliotece” i wysłać w formie elektronicznej do 30 maja 2022 r. na adres e-mail: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Gdański. Regulamin na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Pruszczu Gdańskim.

"Książka na sznurku" to znana na całym świecie akcja „uwalniania książek”, czyli tzw. Bookcrossing". Dzielimy się z innymi radością czytania i przekazujemy dalej przeczytane książki.

VI Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Z baśnią w świat przygody" pod honorowym patronatem Starosty Gdańskiego. Konkurs skierowany do dzieci niepełnosprawnych z OREW, Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu oraz Integracyjno-Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego Lawendowy Król z Pruszcza Gdańskiego biorących udział w zajęciach z biblioterapii. Celem konkursu było wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji, czerpanie radości ze wspólnej zabawy oraz integracja dzieci niepełnosprawnych. Każdy uczestnik konkursu otrzymał torbę pełną prezentów.

12 maja
Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki pruszczańską bibliotekę odwiedził Adam Flamme. Wydarzenie było prawdziwą gratką dla miłośników cyklu o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. "Wiedźminolog" od pierwszych chwili spotkania zaraził swoją pasją pruszczańską młodzież. Spotkanie "Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki".

13 maja
Ogłoszono III Powiatowy Konkursu pt. „Książki zaklęte w LEGO” pod patronatem Starosty Gdańskiego. Konkurs kierowany jest do przedszkolaków w wieku 4-6 lat oraz uczniów klas 0-III i IV-VI szkól podstawowych z terenu powiatu gdańskiego. Zadaniem uczestników jest przedstawienie tytułu lub sceny z wybranej książki za pomocą klocków LEGO. Szczegóły dotyczące konkursu na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Pruszczu Gdańskim.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla.