Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie

Programowanie w świecie retro gier dla dzieci i młodzieży - startują bezpłatne warsztaty “Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie”! Już w lutym odbędzie się kolejna edycja “Koduj z Gigantami”, czyli bezpłatnej akcji edukacyjnej, która obejmie całą Polskę! W trakcie warsztatów online i stacjonarnych uczestnicy nauczą się podstaw programowania, a przy tym poznają gry z czasów młodości swoich rodziców. Uczestnicy wyruszą razem w przeszłość śladami najpopularniejszych gier.

Od do 26 lutego dzieci i młodzież z całej Polski będą mogły wcielić się w rolę programistów sprzed lat, którzy stworzyli klasyki gier komputerowych i wideo. Dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych środowisk programowania organizatorzy spróbują połączyć ze sobą świat dzieci i świat rodziców. W zajęciach, specjalnie dostosowanych do grup wiekowych, mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w wieku od 7 do 19 lat.

Środowiska i języki programowania takie jak np.  Minecraft Education Edition, Scratch, Visual Studio, Python, C# i C++ zabiorą dzieci i młodzież w podróż do przeszłości - do świata gier komputerowych ich rodziców. Ucząc się skryptów i podstaw programowania dowiedzą się jak nadać starym grom i programom nowe życie. Stworzenie własnej strony internetowej? Zaprojektowanie gry komputerowej lub samodzielnego programu? Wszystko jest możliwe podczas akcji “Koduj z Gigantami”!

Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać gry, którymi zachwycali się ich rodzice oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek o technologiach, w jakich były tworzone. Rodzice natomiast będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek, a także wziąć udział w edukacyjnym webinarze z psychologiem dziecięcym o uzależnieniu dzieci od gier i komputerów.

Termin i zapisy
Akcja odbywać się będzie w całej Polsce stacjonarnie i online w dniach od 4 do 26 lutego. W Pruszczu Gdańskim warsztaty stacjonarne odbędą się w dniach 11 i 12 lutego 2023 r. przy ul. Rogozińskiego 5/S5. Na warsztaty można zapisywać się poprzez stronę internetową wydarzenia: www.kodujzgigantami.pl .

Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, a wspiera je także MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE.

O akcji "Koduj z Gigantami"
“Koduj z Gigantami” to organizowana już od 7 lat ogólnopolska akcja bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania. W lutym 2023 roku akcja odbywać się będzie już po raz 12! Wszystko zaczęło się od 50 uczniów w Warszawie, a obecnie w akcji biorą udział dziesiątki tysięcy uczestników z całej Polski - stacjonarnie i online, a także młodzi fani kodowania w ponad 10 państwach na świecie.

Z edycji na edycję rośnie liczba uczestników oraz miejsc, w których odbywają się warsztaty, ale idea wydarzenia wciąż pozostaje ta sama - chcemy pokazać, że programowanie nie ma granic. Przygodę z programowaniem może zacząć każdy, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia i co-founder szkoły Giganci Programowania.