Malowanie w stylu petrykiwskim

Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dorosłych pt. Malowanie w stylu petrykiwskim. Zajęcia odbędą się 7 października 2022 roku o godzinie 10:00. Prowadząca: Marta Zwarycz.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: +48 58 682 34 79 lub osobiście w siedzibie biblioteki ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny!

Ps. Liczba miejsc jest ograniczona, więc bierzcie telefon do ręki teraz. Swoje prace zabieramy do domu:-).

Malowanie w stylu petrykiwskim
Malarstwo petrykiwskie pochodzi ze wsi Petrykiwka na Dnipropietrowszczyźnie. Pojawiło się w XVIII wieku, ale obecny wygląd i technika sformowały się głównie na przełomie XIX i XX wieku. Malarstwo petrykiwskie łączy sztukę dekoracyjną, tradycje dekorowania wnętrz za pomocą ornamentu roślinno-zwierzęcego chat wiejskich, ze współczesnym malarstwem ukraińskim, które rozwijając się nabywa nowych cech, charakteryzuje się pojawieniem nowych rodzajów i odmian.

Marta Zwarycz
Zawodowa artystka, która większość swojej twórczości opiera się na sztuce ludowej. Preferuje malarstwo petrykiwskie (uznane przez UNESCO w 2013 roku jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe). Artystka łączy sposób tradycyjny ze sztuką współczesną.