Image

Kolejna wizyta Stowarzyszenia Dla Pustułek i Jerzyków w naszym mieście zakończona sukcesem!

W naszym mieście gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Dla Pustułek i Jerzyków. Powodem wizyty był montaż szkrzynek dla Pustułek. Pierwsza skrzynka została zawieszona na drzewie rosnącym przy Referacie Gospodarki Komunalnej oraz Referacie Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta przy ul. Krótkiej. Druga umieszczona zostanie przy kominie budynku Urzędu Miasta przy ul. Grunwaldzkiej 20.

Dzięki wiedzy i doświadczeniuJustyny Manuszewskiej ze Stowarzyszenia dla pustułek i jerzyków w Gdańsku wytypowaliśmy właśnie te dwa miejsca. Skupiliśmy się na centrum miasta z powodu obopólnych korzyści jakie niesie gniazdowanie pustułki w mieście. Przede wszystkim chcemy pomóc w odtworzeniu populacji tego drapieżnika, ale również potrzebujemy jego wsparcia w odstraszeniu gołębi.

Jak się okazuje obecność pustułki sprawia, że gołębie nie zasiedlają terenów, gdzie gniazduje pustułka. Nie dlatego, że pustułka poluje na gołębie, ale dlatego, że gołębie nie wytrzymują takiego sąsiedztwa. Widząc charakterystyczną sylwetkę sokoła w powietrzu, słysząc jego nawoływania, powoduje to, że gołębie szukają innego miejsca.

Jak mówi Pani Justyna – pustułki to ptaki energiczne i mega odważne. Można powiedzieć, że dzięki swojemu temperamentowi „rządzą na dzielnicy”. Wiemy, tez że pustułki są już w naszym mieście. Dlatego mamy pewność, że działania jakie podejmujemy zakończą się sukcesem a może i rozpoczną „pustułkową drogę” do wzrostu ich liczebności.

Pustułka (Falco tinnunculus) to gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Pustułka doskonale czuje się w mieście, dlatego też postanowiliśmy pomóc jej, by znalazła miejsce lęgowe i w naszym mieście.