Image

“Słodki problem” - sprawdź, czy dotyczy ciebie

Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Oferta dotyczy mieszkańców: miasta i gminy Pruszcz Gdański oraz gmin: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pszczółki, Przywidz, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie blisko 16 tys. ankiet. Na ich podstawie 1751 osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich. 

Dla kogo program profilaktyki?
Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 18-64.

Na czym polega program?
Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:
  • zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • podniesienie świadomości zdrowotnej,
  • redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych badań?
Należy wypełnić kwestionariusz FINDRISK, formularz dostępny tutaj >> Jeśli po zsumowaniu punktów z ankiety wyszło minimum 12 punktów uczestnik programu kwalifikuje się do badań przesiewowych. Ankietę można również wypełnić na miejscu w placówce medycznej w godz. 7.30-12.00 bez wcześniejszego umówienia. Badania przeprowadza:
 
Centrum Medyczne LUX MED.
ul. Wita Stwosza 1, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. 885 617 391
e-mail: projektcukrzyca@luxmed.pl

Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Informacje, gdzie można się przebadać można znaleźć na stronie >>> https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/ 

9 mln zł na walkę z cukrzycą w metropolii
Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.