Image

Światowy Dzień Chorób Rzadkich 2022

W poniedziałek, 28 lutego obchodzony jest Światowy dzień Chorób Rzadkich coroczne święto, którego celem jest podnoszenie świadomości i poprawa sytuacji osób zmagających się z tymi chorobami.

Choroby rzadkie to szerokie spectrum różnorodnych chorób przewlekłych o ciężkim przebiegu. Szacuje się, że 72% chorób ma podłoże genetyczne, podczas gdy inne są wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych jak również przyczyn środowiskowych. Badania wykazują, że schorzenia te dotykają od 3,5% do 5,9% światowej populacji, czyli około 30 milionów ludzi w Europie i 300 milionów na świecie. Do tej pory zidentyfikowano ponad 7000 różnych rzadkich chorób. W Polsce na rzadkie przypadłości cierpi od 2,3 do 3 milionów osób. Razem z każdą z tych osób także „choruje” najbliższa rodzina.

Wszystkie przedsięwzięcia podejmowane w ramach RDD (Rare Disease Day) mają na celu upowszechnienie wiedzy nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Jednym ze sposobów zwrócenia światowej uwagi na tą problematykę jest podświetlanie najpopularniejszych budynków świata kolorami przyjętymi jako barwy Światowego Dnia Chorób Rzadkich (różowy, zielony, błękitny). Tak rozświetlone były już min. Koloseum w Rzymie czy Empire State Building w Nowym Jorku.

W geście solidarności z chorymi i ich rodzinami Miasto Pruszcz Gdański po raz kolejny przyłącza się do obchodów. Po zmroku 28 lutego, będzie można zobaczyć podświetlony na kolor kampanii budynek Urzędu Miasta oraz Centrum Kultury i Sportu (CKiS).

Więcej informacji na stronie: https://www.rarediseaseday.org/