Hofheim am Taunus

Hofheim am Taunus - miasto położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Frankfurtu nad Menem, liczy sobie ponad 40.000 mieszkańców. Podobnie jak Pruszcz Gdański jest częścią dużej aglomeracji. Położone na skraju zalesionego masywu górskiego Taunus, z wyjątkowo klimatycznym Starym Miastem, pełnym sklepów i kawiarni. Działa tam wspaniały teatr letni oraz odbywają się koncerty muzyki klasycznej. W miejskiej hali odbywają się przedstawienia teatralne, kabaretowe i koncerty. Hofheim jest również gospodarzem wielu plenerowych festiwali, które przyciągają tysiące ludzi z okolic. Miasto posiada także Muzeum Miejskie zbudowane na fundamencie XVIII - wiecznego zabytkowego gospodarstwa, gdzie podziwiać można stałą kolekcję lokalnej historii oraz cztery nowe wystawy rocznie.  Jest tu też park wodny, przyciągający prawie 500.000 gości rocznie oraz pole golfowe. Strona internetowa miasta www.hofheim.de

29 lutego 2012 roku Rada Miasta Pruszcz Gdański upoważniła Burmistrza Pruszcza Gdańskiego do podpisania dokumentu partnerstwa miast pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Hofheim. Dokument podpisany został 25 kwietnia 2012 roku w Hofheim. 19 września 2012 roku w Pruszczu Gdańskim miasta podpisały także list intencyjny, w którym obie strony wyraziły wolę zintensyfikowania i poszerzenia o nowe elementy istniejącej już współpracy w zakresie wspólnego poznawania i szerzenia dziedzictwa kulturowego obu regionów.

Zawarcie dokumentu partnerstwa to oficjalne przypieczętowanie współpracy, która rozwijała się od 2008 roku. Miasta współpracują nie tylko na płaszczyźnie samorządowej, ale także szkolnej. Uczniowie z ZSO nr 1 wspólnie z młodzieżą z Hofheim realizują projekty edukacyjne. Młodzież niemiecka gości w naszych domach i odwrotnie.

Z okazji 10-lecia wydano kronikę podsumowującą dotychczasową współpracę. Kronikę można obejrzeć online pod adresem: www.hofheim.pruszcz-gdanski.pl oraz ściągnąć w postaci pdf.

Porozumienie o współpracy partnerskiej zostało zawarte na podstawie Uchwały Rady Miasta Pruszcz Gdański nr XIV/153/202 z 29 lutego 2012 roku.