Dzień Historii w Cukrotece

Już 7 lipca 2024 r. do Pruszcza Gdańskiego zawitają duchy przeszłości! Podczas Dnia Historii w Cukrotece czekają na Was m.in.: inspirujące warsztaty dla dzieci „Co nam mówią zabytki?” oraz „Co nam mówią kości?” prowadzone przez specjalistów z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, jedyny w tym sezonie Spacer Śladem Cukrowników, szalone zabawy plebejskie wraz z przedstawicielami rekonstruktorów z Faktorii Handlowej w gockich strojach, dwie ciekawe wystawy „Ewolucja miejsca. Był sobie rynek…” oraz „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i Powiecie Gdańskim 1920-1956”, wystawa zabytkowych samochodów, premiera nowego odcinka „Opowieści z Krainy Cukru”.

Podczas Dnia Historii w Cukrotece czekają na Was m.in.:
  • inspirujące warsztaty dla dzieci „Co nam mówią zabytki?” oraz „Co nam mówią kości?” prowadzone przez specjalistów z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (obowiązują zapisy – szczegóły poniżej),
  • jedyny w tym sezonie Spacer Śladem Cukrowników (obowiązują zapisy – info poniżej),
  • szalone zabawy plebejskie wraz z przedstawicielami rekonstruktorów z Faktorii Handlowej w gockich strojach,
  • dwie ciekawe wystawy „Ewolucja miejsca. Był sobie rynek…” oraz „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i Powiecie Gdańskim 1920-1956” z Domem Wiedemanna,
  • wystawa zabytkowych samochodów,
  • premiera nowego odcinka „Opowieści z Krainy Cukru”, w którym trochę o … przyszłości oraz pokazy filmów z historiami byłych pracowników Cukrowni.
Start o godz. 12:00 - będzie się działo!

Szczegółowy opis atrakcji znajdziecie poniżej:

Warsztaty z Muzeum Archeologicznym

godz. 12:00 -13:00 warsztaty archeologiczne „Co nam mówią zabytki?” - prowadzi Marcin Klebba
godz. 13:15-14:15 warsztaty antropologiczne „Co nam mówią kości?” – prowadzi dr Aleksandra Pudło
godz. 14:30-15:30 warsztaty archeologiczne „Co nam mówią zabytki?” - prowadzi Marcin Klebba
godz. 15:45-16:45 warsztaty antropologiczne „Co nam mówią kości?” – prowadzi dr Aleksandra Pudło

Na każdym z warsztatów liczba miejsc jest ograniczona - max. 12 dzieci w wieku szkolnym + 12 opiekunów (dzieci przebywają pod opieką dorosłych). Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres e-mail komunikujmy@gmail.com ; w treści maila należy podać liczbę uczestników oraz godzinę wybranych warsztatów.

Spacer Śladem Cukrowników – godz. 12:00

Jak powstawał cukier z buraków? Jak od środka wygląda budynek przepompowni? Które miejsce Cukrowni pokochały myszołowy? Tego i wiele więcej dowiecie się podczas spaceru z przewodnikiem Wojtkiem Jagodzińskim.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres e-mail komunikujmy@gmail.com ; w tytule maila prosimy podać nazwę „Spacer Śladem Cukrowników godz. 12:00; liczba miejsc: 15; obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wystawa „Ewolucja miejsca. Był sobie rynek…” z Domu Wiedemanna – godz. 12:00-20:00

Mało kto wie, że Pruszcz Gdański ma historyczny rynek. To teren położony w centrum, wokół skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z Chopina. O jego historii będzie można dowiedzieć się więcej z pełnej ciekawych fotografii wystawy. O godz. 17:30 autor wystawy Marek Kozłow – pruszczanin, historyk, tłumacz, autor publikacji związanych z dziejami Pruszcza Gdańskiego i okolic opowie o miejscu znanym wszystkim mieszkańcom, którego historia skrywa ciekawe tajemnice.

Wystawa „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i Powiecie Gdańskim 1920-1956” – godz. 12:00-20:00

To doskonała okazja do obejrzenia przełomowej wystawy, która przyciągnęła tłumy odwiedzających latem ubiegłego roku. Mimo że w tytule zawiera słowo „niechciana”, to z punktu widzenia historii jest jak najbardziej potrzebna. Kto wie, że na przestrzeni nieco ponad 20 lat, obszar Pruszcza Gdańskiego i Powiatu Gdańskiego, stał się terenem unikalnego eksperymentu ideowo-budowlanego dwóch ideologii totalitarnych? Dawne i współczesne zdjęcia oraz szkice obiektów architektonicznych prezentują dwie epoki: faszystowską i komunistyczną, których istotą było kształtowanie nowego społeczeństwa w całości podporządkowanego interesom państwa.

O godz. 17:30 autorzy wystawy przedstawią historyczną i artystyczną tożsamość miejsc, w których przebywamy i które codziennie mijamy. Opowiedzą o tym, jak warstwa wizualna omawianego obszaru odzwierciedla jego burzliwą historię.

Pozostałe atrakcje:

  • Zabawy plebejskie wraz z rekonstruktorami historycznymi – godz. 12:00-16:00
  • Wystawa zabytkowych aut – godz. 12:00-20:00
  • Pokaz „Opowieści z Krainy Cukru” – godz. 18:00
Poznajcie duchy Cukrowni i nie tylko! Zapraszamy!