Image

Historyczne Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwon-Do

Po 30 latach najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu Polskiego Związku Taekwon-Do powróciła do województwa pomorskiego. 4 listopada 2023 roku na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbyły się XXXVI Mistrzostwa Polski Seniorów.

Impreza zgromadziła 155 najlepszych zawodników naszego kraju, którzy reprezentowali barwy 32 klubów. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Sportowego Klubu Taekwon-Do AN-DO z Pruszcza Gdańskiego. Miasto Pruszcz Gdański i barwy klubu AN-DO reprezentowała 11 osobowa ekipa:
  • Konrad Witkowski
A ponadto trenerzy Anna Misztal i Dorota Mazur, sędzia Rafał Mach oraz specjalistka od Social Mediów klubu Aleksandra Ławniczak.

Ze względu na skumulowanie wszystkich kategorii na jeden dzień zawody wystartowały już o godzinie 8:30. W pierwszej części strat konkurencji technicznych. Tu bezkonkurencyjny okazał się Karol Keler i już w pierwszej części dnia zapewnił medal klubowi – złoto i tytuł Mistrza Polski w kategorii układów stopni II dan. Zawodniczki po niezłym występie w walce aranżowanej zajęły 5 miejsce.

Pierwszy raz w 15-letniej historii klubu pojawiła się możliwość wystawienia drużyny. Tak jak na imprezach międzynarodowych, tak na Mistrzostwach Polski Seniorów kluby mają szansę powalczyć o medale w drużynowych układach i walkach. I tak w konkurencji drużynowych układów, po pięknych pojedynkach, pruszczański klub trafił do finału i zdobył srebrny medal oraz tytuł Wicemistrzów Polski. To drugi medal tego dnia.

Druga część dnia to rywalizacja w walkach. Klub AN-DO zgłosił 5 zawodników. Pierwszy w swojej kategorii rozpoczął Konrad Witkowski. Niestety mimo okazanego charakteru i woli walki zakończył starty na miejscu 9. To debiut Konrada w tej kategorii wiekowej, więc zebrane doświadczenie pozwoli powalczyć o medale w kolejnych latach. Dobre starty zaliczyły seniorki. Klaudia w swojej kategorii -75 kg wywalczyła srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Polski, a Martyna w kategorii +75 kg wywalczyła brąz. Wspaniale zakończyła się dla klubu kategoria walk seniorów w wadze -87 kg, w której wystartowało 2 reprezentantów. Po zaciętych pojedynkach Karol Keler i Przemysław Czerwiński znaleźli się w finale. Piękna walka finałowa w wykonaniu zawodników z AN-DO, w której lepszym okazał się Karol. Pruszczański klub zdobył kolejne 2 medale zloty i srebrny oraz tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski.

Koniec dnia to najbardziej emocjonujące pojedynki w walkach drużynowych. Klub An-Do po wygranych pojedynkach trafił do finału tej najbardziej prestiżowej konkurencji Mistrzostw. Zawodnicy z Wrocławskiego Sportowego Klubu Taekwon-do byli już niestety poza zasięgiem reprezentantów z Pruszcza Gdańskiego. Klub AN-DO zakończył rywalizację na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal oraz tytuł Wicemistrza Polski.

Łącznie klub zdobył 7 medali:
  • 2 złote
  • 4 srebrne
  • 1 brązowy
Klub AN-DO w klasyfikacji generalnej na 32 startujące w Mistrzostwach klubach zajął 5 miejsce! Zawodnik klubu Karol Keler zdobył w sumie 4 medale: 2 złote indywidualnie i 2 srebrne w drużynie i to dało mu tytuł Najlepszego Zawodnika Mistrzostw Polski Seniorów!

Gratulujemy całej pruszczańskiej drużynie!