Image

Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska nowe, atrakcyjne dla mieszkańców oblicze!

Centrum kultury, przestrzeń dla sportu i rekreacji, kawiarnie, restauracje, butiki i nowe mieszkania. Tak w przyszłości mają wyglądać tereny po dawnej Cukrowni w Pruszczu Gdańskim. Ich nowy właściciel, NDI Development zapowiada rewitalizację zabytkowych obiektów i stworzenie śródmieścia z prawdziwego zdarzenia. Plany są ambitne, więc proces koncepcji i budowy może potrwać nawet 10 lat. Już teraz namiastkę tego, co będzie w przyszłości, można poczuć w stworzonej z inicjatywy sopockiego dewelopera Cukrotece – przestrzeni kreatywnej.

Cukrownia w Pruszczu Gdańskim przez dziesiątki lat stanowiła ważny ośrodek przemysłowo-gospodarczy. Tu zatrudnienie znajdowało wielu mieszkańców Pruszcza i okolic. To również tu w dużej mierze toczyło się życie społeczne miasta. Czas świetności tego zakładu już dawno jednak minął. Ale wkrótce za sprawą nowego inwestora zabytkowe budynki i zlokalizowane w samym centrum miasta treny mają szansę zyskać nowy blask.

- 19-hektarowa działka z zabytkowymi budynkami i ciekawą historią, położona w samym centrum miasta to prawdziwy unikat. Pragniemy, szanując historię tego miejsca, a jednocześnie wykorzystując jego doskonałą lokalizację, stworzyć tu nowe, przyjazne dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i nie tylko śródmieście – zapowiada prezes NDI Development, Jarosław Bator. – Traktujemy tę inwestycję jako jedno z naszych najważniejszych i najciekawszych wyzwań, z których w przyszłości będziemy mogli być dumni.

Póki co trwają prace nad wstępną koncepcją architektoniczną. Jednocześnie w mieście prowadzony jest proces zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Już teraz inwestor jednak zdradza, jak sobie wyobraża ten teren w przyszłości.

Zabytki z nowymi, potrzebnymi funkcjami
- W zabytkowe obiekty pragniemy wprowadzić funkcje potrzebne środowisku lokalnemu. Myślimy o przestrzeni dla restauracji, sklepów, biur, przedszkoli lub żłóbków, oraz ogólnodostępnym klimatycznym skwerze miejskim i strefie rekreacyjnej nad Radunią - mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. – Chcemy też, aby przestrzeń mieszkalna składała się z otwartych kwartałów, otoczonych zielenią. Budynki najprawdopodobniej będą miały wysokość od trzech do pięciu kondygnacji. Nie zabraknie oczywiście parkingów podziemnych i naziemnych.

Inwestycja będzie budowana etapami. Wszelkie prace mogą potrwać nawet dziesięć lat. Aby już teraz dla mieszkańców otworzyć Cukrownię, inwestor zainicjował powstanie na jej terenie przestrzeni kreatywnej, tzw. Cukroteki. Od lipca są tam organizowane koncerty, pokazy filmów, wystawy zabytkowych aut, spotkania tematyczne, zajęcia jogi czy animacje dla dzieci. Można oglądać wystawę archiwalnych fotografii z czasów kampanii buraczanych autorstwa Zbigniewa Kosycarza oraz aktualne zdjęcia Cukrowni Rafała Malko.

Cukroteka – miejsce spotkań i dialogu
Pomyślano też o tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, jak kiedyś funkcjonowała Cukrownia i zobaczyć na własne oczy, jak dziś wyglądają jej obiekty. NDI Development organizuje cykliczne „Spacery Szlakiem Cukrowników” z przewodnikiem. Zapisy odbywają się poprzez stronę internetową https://www.cukroteka.pl/spacery .
- Od początku chcemy dać wyraz temu, że podchodzimy z wielkim szacunkiem do historii tego miejsca i ludzi, którzy tu pracowali. To, dlatego powstał cykl filmów poświęcony wspomnieniom cukrowników pt. „Opowieści z Krainy Cukru”. Serdecznie zachęcamy do ich oglądania w Cukrotece i w mediach społecznościowych – zachęca Bartłomiej Oset. – Zależy nam, aby to miejsce już teraz służyło nawiązywaniu dobrych relacji i dialogowi o przyszłości Cukrowni.

Cukroteka to także przestrzeń, gdzie można dobrze zjeść i miło spędzić czas. Na odwiedzających czeka strefa kulinarna. Do dyspozycji zainteresowanych osób jest też m.in. 1760 m2 powierzchni eventowej, sprzęt multimedialny, zaplecze gastronomiczne oraz sanitarne, formularz rezerwacyjny on-line, a także parking oraz ochrona. Nad wszystkim czuwa Operator Cukroteki.

Nowa przestrzeń kreatywna jest otwarta w każdy weekend do końca września. Aktualności dotyczące organizowanych wydarzeń oraz kontakt do Operatora można znaleźć na profilu „Cukroteka Pruszcz Gdański” w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej https://www.cukroteka.pl/ .


***
Grupa NDI jest spółką ze 100% polskim kapitałem, obecna na rynku od 30 lat. Realizuje projekty zarówno z zakresu budownictwa kubaturowego, jak i infrastrukturalnego, w tym hydrotechniczne oraz energetyczne. Posiada doświadczenie w realizacji projektów wykonywanych w formule PPP. Jeśli chodzi o projekty deweloperskie w Trójmieście, ostatnim jej przedsięwzięciem były Chlebova Apartamenty nad Motławą w Gdańsku. Wcześniej budowała m.in. sieć hoteli Sheraton, Tre Mare Residence, Apartamenty przy Plaży, Dom Zdrojowy i Centrum Haffnera Sopot. Specjalizuje się w inwestycjach klasy premium. Jest głównym partnerem społeczno-edukacyjnego programu Builder 4 Young Engineers. Należy do wielu organizacji zrzeszających pracodawców i firmy budowlane, m.in.: Pracodawcy Pomorza, PZiTB, PZPB, PZFD.