Image

43 rocznica porozumień sierpniowych – pamiętamy!

31 sierpnia 1980 roku komunistyczny rząd podpisał porozumienia sierpniowe z demokratyczną opozycją. Te wydarzenia dały początek dziesięciomilionowemu ruchowi, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

W pierwszych dniach lipca 1980 r. na skutek galopujących cen wybuchły spontaniczne strajki w zakładach pracy na wschodzie i południu naszego kraju. Protesty szybko wygasły dzięki negocjacjom władz ze strajkującymi załogami, którym obiecano przyjęcie ich postulatów ekonomicznych. Niedługo później, bo 14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, w obronie zwolnionej z pracy działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Anny Walentynowicz wybuchł strajk solidarnościowy. I ten strajk dość szybko, bo po zaledwie dwóch dniach został przerwany, by z czasem wrócić z dużo większą siłą i poparciem, innych zakładów pracy całej Polski. Strajkujący szybko zorganizowali siły, powołując Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), który skupił ok. 700 zakładów (700 tys. robotników).

Członkowie MKS opracowali 21 postulatów, które dotyczyły spraw ekonomicznych, socjalnych jak i politycznych. Wśród nich znalazły się takie żądania jak: podniesienie wynagrodzenia zasadniczego każdego pracownika jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen, skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie, wprowadzenie sobót wolnych od pracy oraz wprowadzenie zasad naboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych czy umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

Pod presją masowej akcji strajkowej władze PRL zgodziły się na podpisanie porozumień z robotnikami. 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza).

Wydarzenia te były przyczyną powołania do życia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Od pierwszych dni września 1980 r. „Solidarność” stała się nie tylko związkiem zawodowym, ale i największym ruchem społecznym w polskiej historii.

31 sierpnia 2023 r. obchodzimy 43 rocznicę tych ważnych dla historii naszego kraju wydarzeń. Zmieniły one nie tylko historię Polski, ale i przyczyniły się do zmian politycznych w całej Europie.
 
Źródła: https://ipn.gov.pl/, https://pl.wikipedia.org/