• Home
  • Lista aktualności
  • Platformy usług elektronicznych, czyli co załatwisz w urzędzie bez wychodzenia z domu
Image

Platformy usług elektronicznych, czyli co załatwisz w urzędzie bez wychodzenia z domu

Z roku na rok wiele instytucji rozwija swoje usługi online. Umożliwiają one nam załatwienie dużej ilości spraw przez internet, dzięki czemu możemy zaoszczędzić i skrócić czas oczekiwania na ich realizację.

Wśród najpowszechniejszych platform możemy wymienić Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platformę Usług Elektronicznych - ZUS (PUE - ZUS), czy e-Urząd Skarbowy. Z powodzeniem funkcjonuje również aplikacja mObywatel, która zastępuje portfel z dokumentami, dając łatwy dostęp do elektronicznej wersji dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Aplikacja umożliwia nam podgląd wszystkich wystawionych eRecept i ich realizację w aptece bez podawania numeru PESEL. Ponadto do aplikacji możemy dodać kartę emeryta-rencisty, czy kartę dużej rodziny. A to nie wszystko. Nowe funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane.

Jakie e-usługi znajdziesz w mieście Pruszcz Gdański?
W mieście Pruszcz Gdański działa Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta (eBOI). Znajduje się ono pod adresem: https://pruszcz-gdanski.eboi.pl/. Za pośrednictwem eBOI możemy dokonać opłaty on-line za podatek od nieruchomości oraz za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Warto dodać, że w mieście Pruszcz Gdański także konsultacje społeczne prowadzone są elektronicznie. Każdy mieszkaniec może skorzystać z wygodnej opcji ankiety internetowej podczas toczących się dyskusji na ważne tematy związane z naszym miastem. Serwis znajduje się pod adresem: https://pruszczgdanski.konsultacjejst.pl/konsultacje-spoleczne.

W Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański możemy też załatwić wiele spraw za pośrednictwem skrzynki podawczej e-puap. Korespondencję należy kierować pod adres: /5sl0jcb52x/SkrytkaESP.

W Pruszczu Gdańskim znajdziemy również aplikację mieszkamwpruszczu.pl, z której korzysta wielu mieszkańców. Posiadając Pruszczańską Kartę Mieszkańca, możemy w prosty sposób, przy użyciu smartfona, korzystać z posiadanych ulg i zniżek. Dzięki temu mamy dostęp do miejskich informacji w jednym miejscu. W aplikacji możemy m.in. sprawdzić usługi GPSZOK (Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), dzieci i młodzież w ramach pakietu mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami linii 132, 200, 205, 207, 232 i N5, a wszyscy posiadacze Pruszczańskiej Karty Mieszkańca (również z aplikacją) mogą bezpłatnie poruszać się po mieście autobusem 107. W aplikacji możemy także sprawdzić informacje o partnerach Pruszczańskiej Karty Mieszkańca i oferowanych przez nich zniżkach, a także przejrzeć kalendarz najważniejszych wydarzeń zaplanowanych w naszym mieście.

W działającym na terenie miasta Pruszcz Gdański Urzędzie Skarbowym także załatwimy wiele spraw online. W poniższym filmie przedstawiona została usługa e-Urząd Skarbowy. To rozwiązanie umożliwia m.in. złożenie deklaracji podatkowych, obsługę modułu e-mikrofirma, a także sprawdzenie mandatów, płatności online oraz dostęp do swoich aktualnych danych podatkowych. Dzięki temu narzędziu nie trzeba już tracić czasu na stanie w kolejkach.