Image

Katarzyna Figura o filmie, teatrze i swoich kreacjach aktorskich

Katarzyna Figura – gwiazda kina, teatru, telewizji, na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, w sobotę (6 maja 2023 r.) odwiedziła Pruszcz Gdański. Wizyta aktorki przyciągnęła do biblioteki tłumy wielbicieli. Spotkanie poprowadził Krystian Nehrebecki.

Podczas spotkania w pruszczańskiej książnicy Katarzyna Figura opowiadała m.in. o swoich rolach, tych większych i tych nieco mniejszych, jak na przykład w: King Size, Pociągu do Hollywood, Żurku czy Pianiście. Aktorka zdradziła ile pracy, miesięcy wyrzeczeń i trudnych emocji kosztują przygotowania do niektórych z nich.

Tak na przykład kreacja antysemitki w Pianiście, choć tylko epizodyczna, kosztowała aktorkę wiele energii. – Tamtego dnia prawie nie zdołałam dotrzeć do mojej przyczepy po zdjęciach. Tyle mnie to kosztowało. Zaczęłam wymiotować po nakręceniu tej sceny. Pewnie nie wszyscy aktorzy tak pracują, ale wielu artystów tak. To są koszty. Jak postać długo we mnie kiełkuje, wówczas emocje mają szansę ,,dojrzeć”, a to procentuje. – mówiła Katarzyna Figura. Gwiazda podkreślała, jak ogromne znaczenie ma dla niej i jej warsztatu aktorskiego, gra w teatrze.

Według aktorki najlepsi aktorzy filmowi mają doświadczenie w teatrze i z tego korzystają podczas budowania roli w filmie. Tak, jak sportowiec nie istnieje bez treningu, tak aktor nie istnieje bez prób, bez pracy nad sobą i nad warsztatem.