Image

Jubileusz 10-lecia działalności artystycznej Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny

W 2022 roku Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny” obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. Jubileuszowe obchody uroczystości będą miały miejsce w podczas tegorocznych Dni Morza w Gdyni, w dniach 24-26 czerwca 2022 r.

W piątek, 24 czerwca o godz. 17:00 Chór w strojach z epoki żaglowców przemaszeruje w paradzie spod Urzędu Miasta w Gdyni ul. Świętojańską do Daru Pomorza, na którym o godz. 18:00 odbędzie się oficjalne otwarcie obchodów Jubileuszu 10-lecia działalności artystycznej Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny pt. „Grog na Darze”. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele: Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędów Gmin z całego Pomorza, filharmonii, stowarzyszeń oraz innych podmiotów patronujących chórowi i wspierających jego działalność. Na spotkaniu otwierającym 3-dniową Uroczystość będzie mowa o dotychczasowych dokonaniach chóru oraz planach na przyszłość, a krótkie opowieści będą przeplatane pojedynczymi utworami muzycznymi.

Od godz. 21:00 odbędzie się fiesta folkowa z udziałem zaproszonych zespołów na scenie letniej Contrast Cafe. Będzie to ogólnodostępny koncert dla fanów, mieszkańców Gdyni oraz gości, miłośników szant i żeglarstwa w jego tradycyjnej formie.

Następnego dnia, w sobotę, 25 czerwca chór zaokrętuje się na żaglowcu „Kapitan Borchardt” i w godzinach porannych przepłynie z Gdyni do Molo w Sopocie. Następnie ok. godz. 11:30 zespół przemaszeruje w obie strony po miejskim „Monciaku”, a w drodze powrotnej o godz. 12:00 wykona krótki koncert przy molo. Ok. godz. 13:00 chór wyruszy na żaglowcu w drogę powrotną do Gdyni, zakotwiczy naprzeciwko plaży gdyńskiej wraz ze wszystkimi „adorującymi” go jachtami i o godz. 17:00 wykona kolejny koncert – dla żeglarzy, którego aktywną częścią publiczności będą załogi żeglarskie oraz plażowicze.

W niedzielę, 26 czerwca, chór przemaszeruje ulicą Długą w Gdańsku i ok. godz. 13:00 wystąpi z półgodzinnym koncertem na tarasie Dworu Artusa. O godz. 17:00 rozpocznie się koncert finałowy pt.: „10 Years Old” z udziałem zaproszonych zespołów w sali koncertowej Europejskiego Centrum Solidarności. Bilety będą do nabycia on-line oraz w ECS przed koncertem. W antraktach oczekiwać będą Gości interesujące atrakcje i pięknie przyozdobiony tort.

W jubileuszowym roku 2022 chór wykona wiele koncertów w ramach cyklu pt.: „100 koncertów na 100-lecie polskiego żeglarstwa”. W minioną niedzielę zamknął pierwszą koncertową dziesiątkę. Do końca roku jeszcze wiele wystąpień na terenie całego Pomorza, na które wszyscy członkowie chóru gorąco zapraszają. W ramach tego cyklu chór zaśpiewa w dniu 27 sierpnia 2022 r. w Parku Kulturowym Faktoria.