Image

Pieniądze są, ale brakuje szczepionek

W mieście Pruszcz Gdański od 2015 roku prowadzony jest program polityki zdrowotnej, w ramach którego realizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Z bezpłatnych szczepień skorzystać mogą osoby w wieku 65 lat i więcej, mieszkające na terenie miasta Pruszcz Gdański.

Program jest w pełni finansowany przez Gminę Miejską Pruszcz Gdański, w związku z tym w roku 2020 zabezpieczono na ten cel w budżecie miasta 100 tysięcy złotych. Zgodnie z planem wyłoniono realizatora szczepień, którym zostało Centrum Medyczne Sp. z o.o. mieszczące się przy ul. Wojska Polskiego 11 w Pruszczu Gdańskim.

Podczas realizacji programu pojawiły się utrudnienia, które są spowodowane brakiem dostępności szczepionki. Polski System Dystrybucji Szczepionek wielkość dostaw do aptek i podmiotów leczniczych uzależnia od możliwości produkcyjnych oraz handlowych poszczególnych firm farmaceutycznych. Na nadchodzący sezon grypowy 2021/2022 rząd zamówił blisko 4 mln szczepionek przeciw grypie, jednak wydanie ich stanowi duży problem.

- Środki na realizację są, realizator jest, niestety z uwagi na ograniczoną dostępność szczepionki przeciwko grypie oraz utrudnioną realizację jej dostaw szczepienia odbywają się z opóźnieniem. Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby program szczepień przeciwko grypie zrealizować. Niemniej jednak w obecnej sytuacji mamy bardzo mocno utrudniony dostęp do szczepionek. Środki zabezpieczone w naszym budżecie pozwalają na zakup 1000 szczepionek, natomiast do tej pory do realizatora dotarło zaledwie 400. – mówi Jerzy Kulka Zastępca Burmistrza ds. społecznych.

Przypominamy, że aby zapisać się na szczepienie należy zgłosić się do Centrum Medycznego Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 w Pruszczu Gdańskim. Rejestracji można dokonać:
• telefonicznie: +48 58 573 35 55,
• osobiście,
• przez osoby trzecie.