Image

Duchy przeszłości zawitają do Cukroteki!

Inspirujące warsztaty archeologiczne i antropologiczne dla dzieci, spacer śladem cukrowników, zabawy plebejskie czy wystawy o Pruszczu Gdańskim – tak będzie wyglądał „Dzień Historii” w Cukrotece już w najbliższą niedzielę! Poznajcie szczegółowy program wydarzenia.

W „Dniu Historii” w Cukrotece na zwiedzających w każdym wieku czekają ciekawe wydarzenia, m.in. inspirujące warsztaty dla dzieci i rodziców „Co nam mówią zabytki?” oraz „Co nam mówią kości?”, które poprowadzą edukatorzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dzieci dowiedzą się, czym jest archeologia, na czym polega praca archeologa, co nazywamy zabytkiem, do czego służy dokumentacja archeologiczna, jakie zadania ma muzeum i co należy do obowiązków konserwatora zabytków. Poznają też tajniki pracy antropologa – dlaczego pracuje razem z archeologiem i odkrywa szkielety na wykopaliskach, obejrzą jego pracę w terenie i poznają narzędzia, których używa antropolog, by odsłonić szkielet.

Na każdym z warsztatów liczba miejsc jest ograniczona (max. 12 dzieci w wieku szkolnym + 12 opiekunów – dzieci przebywają pod opieką dorosłych). Na zajęcia obowiązują zapisy, a wszystkich chętnych zachęcamy do wysyłania zgłoszeń na adres e-mail: komunikujmy@gmail.com. W treści maila prosimy podać liczbę uczestników oraz godzinę wybranych warsztatów.

Cukrownia i Pruszcz, jakich nie znaliście

Tego dnia odbędzie się również jedyny w tym sezonie Spacer Śladem Cukrowników. Zwiedzający dowiedzą się m.in., jak powstawał cukier z buraków, jak od środka wygląda budynek przepompowni i które miejsce Cukrowni pokochały myszołowy. (Zapisy na spacer zostały już zakończone, lista uczestników jest pełna).

Mało kto wie, że Pruszcz Gdański ma historyczny rynek. To teren położony w centrum, wokół skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z Chopina. O jego historii będzie można dowiedzieć się więcej już 7 lipca. Dwie ciekawe wystawy „Ewolucja miejsca. Był sobie rynek…” oraz „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i Powiecie Gdańskim 1920-1956” pokażą przedstawiciele Domu Wiedemanna.

Odbędzie się także wystawa zabytkowych samochodów, a szalone zabawy plebejskie zapewnią przedstawiciele z Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim w gockich strojach.

Całe wydarzenie o godzinie 18:00 kończyć będzie premiera nowego odcinka „Opowieści z Krainy Cukru”, w którym trochę o przyszłości tego miejsca oraz pokazy filmów z historiami byłych pracowników Cukrowni.

Dzień Historii” w Cukrotece, niedziela, 7 lipca 2024, start o godz. 12:00.