Image

Potwór w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Potwór" to tytuł książki Waltera Deana Myersa, o której 30 czerwca 2024 r. dyskutowała młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim.

Morderstwo, oskarżenie o współudział, więzienie

Główny bohater, 16-letni Steve Harmon, trafia do więzienia w związku z oskarżeniem o współudział w morderstwie. W tym momencie zupełnie nie ma znaczenia, czy jest winny, czy też nie. Czeka go sądowa batalia, o tyle trudna, że jako przedstawiciel ciemnoskórej części społeczeństwa, startuje od razu z pozycji winnego/przegranego. Po raz pierwszy w życiu chłopak jest zmuszony pomyśleć o tym, kim jest, gdy staje przed wizją więzienia, gdzie może spędzić resztę życia. Aby poradzić sobie ze strasznymi wydarzeniami, Steve postanawia opisać swój proces jako scenariusz filmowy. Zapisuje wszystko, scena po scenie.

O czym była dyskusja?

Zastanawialiśmy się nad tym, czy jest to możliwe, aby wrażliwy, młody człowiek, mógł popełnić morderstwo? Mógł. Bo przecież nigdy nie wiemy, co tak naprawdę drzemie w człowieku. Ludzie potrafią doskonale się maskować. Czasami też splot okoliczności sprawia, że zostajemy wplątani w sprawy, które nigdy w życiu by nam nie przyszły do głowy Dyskutowaliśmy również o tym, łatwo znaleźć się na marginesie społeczeństwa, kiedy startuje się z pozycji winnego. Zauważyliśmy, że przedstawiona sytuacja procesu pokazuje, iż jest to cyniczna gra oparta na manipulacji opinią publiczną a przede wszystkim ławą przysięgłych – mówi Anita Kotwa-Kąkol z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim.