Image

Pomóż stworzyć domowe hospicjum w Pruszczu Gdańskim

Zachęcamy do zapoznania się i wsparcia akcji mającej na celu utworzenie domowego hospicjum w Pruszczu Gdańskim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w przyszłym roku mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego będą mogli korzystać z domowych usług paliatywnych. Będzie to wspólne dzieło wszystkich zaangażowanych osób, ponieważ każdy może wesprzeć tworzenie hospicjum.

Pacjenci z Powiatu Gdańskiego dotknięci śmiertelnymi chorobami oczekują na przyjęcie do hospicjum domowego i stacjonarnego w wielotygodniowych kolejkach i niestety najczęściej tej opieki nie otrzymują, bo przychodzi ona za późno. Podmioty świadczące opiekę na terenie województwa nie są w stanie sprostać wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi opieki hospicyjnej. Pruszcz Gdański i nasz powiat są oddalone od placówek tego typu na tyle daleko, że w praktyce nie zapewniają one opieki albo dociera ona zbyt późno. Te powody były bodźcem do założenia Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, która w przyszłym roku ma zamiar ubiegać się o kontrakt na usługi hospicjum domowego oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej.

Na czym polega domowe hospicjum? Opieka domowa przeznaczona jest dla chorych przebywających w swoim środowisku domowym. Hospicjum zapewnia wsparcie profesjonalnych pielęgniarek i lekarzy nastawionych na niwelowanie bólu, zapobieganie powikłaniom oraz łagodzenie innych objawów somatycznych towarzyszących postępowi choroby. Dzięki temu pacjent może przeżyć czas, który mu pozostał, w sposób bardziej godny i wartościowy.

Obecnie Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, która jest liderem akcji zebrała zespół medyków z doświadczeniem w opiece paliatywnej, który będzie świadczył specjalistyczne usługi medyczne w oparciu o kontrakt z NFZ. Drugi krok do domowego hospicjum to zakup niezbędnego sprzętu tj. koncentratorów tlenu, ssaków, inhalatorów, glukometrów, ciśnieniomierzy. Jest to niezbędne oprzyrządowanie, aby umierający pacjenci byli bezpieczni w swoich własnych domach. Sprzęt będzie bezpłatnie wypożyczany pacjentom hospicjum.

Hospicjum rozpocznie swoją działalność, gdy otrzyma kontrakt z NFZ. Aby mieć szansę na kontrakt, Fundacja musi zapewnić specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości ok. 75 000 zł. Dlatego zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej idei. Pomóc można na kilka sposobów. 

Jak można wesprzeć powstanie hospicjum domowego w Pruszczu Gdańskim? Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.hospicjumpruszcz.pl.