Warsztaty chemiczne w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej
We wtorek, 8 kwietnia 2025 r., w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim odbyły się dwa warsztaty chemiczne.
Laboratorium w bibliotece
Tego dnia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim zamieniła się w laboratorium chemiczne. Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim wzięli udział w warsztacie prowadzonym przez Centrum Edukacji smartLAB. Prowadzący Szymon Pilkiewicz, zapoznał dzieci z zasadami bezpieczeństwa w laboratorium. Uczniowie założyli fartuchy i okulary ochronne. Poznali podstawowe naczynia chemiczne tj. cylinder, zlewka, tryskawka. Podczas zajęć odmierzali, dolewali, mieszali substancje. Wykonali eksperyment z suchym lodem, doświadczając zjawiska sublimacji.
Ekscytujący eksperyment
Pierwszoklasiści dowiedzieli się, czym jest suchy lód. Prowadzący bardzo dokładnie wytłumaczył proces jego powstawania. Dzieci mogły dotknąć kostki lodu, jednak tylko na chwilę. Dłuższy kontakt skutkowałby odmrożeniami. Gdy suchy lód zamienił się w gaz, mali chemicy byli zachwyceni. Mamy nadzieję, że warsztaty rozbudziły w dzieciach ciekawość do dalszego eksperymentowania.
Ekoinspektorzy filtrują wodę
Ekoinspektorzy działali w bibliotece podczas drugich tego dnia warsztatów. Zostali nimi czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim. Samodzielnie zbudowali filtry do wody korzystając z instrukcji Szymona Pilkiewicza z Centrum Edukacji smartLAB. Prowadzący warsztat wytłumaczył dzieciom działanie filtra kolumnowego. Dokładnie przybliżył etapy filtracji. Uczniowie najpierw zabrudzili wodę, a następnie przygotowali filtr. Użyli do tego żwiru, piasku i węgla aktywnego. Na koniec oczyścili wodę. Wykazali się precyzją i dużym zaangażowaniem. Po wykonaniu zadania na ekoinspektorów czekała niespodzianka. Prowadzący wyczarował chmurę gazu z wykorzystaniem suchego lodu.