Image

Spojrzenie na Wschód – spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich

Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pruszczu Gdańskim odwiedziła dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich. Towarzyszył jej Krystian Nehrebecki. Rozmowa była niezwykle interesująca, wypełniona ciekawostkami o Rosji i Putinie. Wzbudziła również wiele emocji wśród uczestników spotkania.

Kilka słów o Rosji
Autorka opowiadała m.in. o gościnności i życzliwości, jakich zaznała ze strony Rosjan. Poprzez swoje opowieści Pani Kurczab-Redlich pozwoliła nam poczuć się niemal jak w Rosji. Mówiła także o ich nędzy i biedzie. Wiele uwagi poświęciła  wielowiekowemu terrorowi, któremu społeczeństwo rosyjskie było poddawane w przeszłości i jest poddawane teraz. Wspomniała także o genie strachu, który przechodzi wśród Rosjan z pokolenia na pokolenie.

O putinizacji świata
Dyskusja toczyła się wokół biografii Putina pt. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawostek o prezydencie Federacji Rosyjskiej. Słuchaliśmy o jego nielegalnych sposobach zdobycia majątku, o władzy pełnej terroru, strachu i tortur, o niewyobrażalnych zbrodniach. Przyglądaliśmy się łamaniu praw człowieka w Czeczenii, oglądając krótki film dokumentalny. Słuchaliśmy o braku zdecydowanej reakcji świata zachodniego wobec agresji na Gruzję, Krym i Ukrainę, o ciągłym przymykaniu oka przez społeczność międzynarodową, o tzw. putinizacji świata. Bo „siła Putina wynika ze słabości Zachodu”.

Krystyna Kurczab-Redlich
Wieloletnia korespondentka w Rosji, świadek wojen w Czeczenii, Swoje doświadczenia i obserwacje opisała w licznych artykułach, filmach dokumentalnych i książkach, tj. „Pandrioszka”, „Głową o mur Kremla”, „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Wielokrotnie była nagradzana za swoją działalność m.in. nagrodą im. Kazimierza Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego i nagrodą Amnesty International za publikacje dotyczące Czeczenii. W 2005 roku została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla.